Zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii 6. února má na svědomí už přes 47 tisíc lidských životů a toto číslo se doposud nezastavilo. Tisíce domů i celé čtvrti byly doslova srovnány se zemí.
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Ta mise byla z hlediska rozměrů, charakterem, délkou trvání a rozsahem, opravdu něco mimořádného, co jsme ještě nezažili a neřešili."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Bylo to určitě horší v tom, že člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství, které tam ti lidi prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Před budovou guvernéra se tlačily stovky, tisíce lidí, kteří všichni měli nějaký důvod žádat o pomoc, protože jejich příbuzní byli pod sutinami. Měli jsme tam hrůzné obrázky matek s botami dětí dožadující se pomoci a nějakou prioritu. Když jsme procházeli kolem jenom v uniformě, tak nás okamžitě tahali někde. My jsme říkali, že potřebujeme se domluvit, kde dáme ten tým. A nikdo to nechtěl slyšet."
Do postižených oblastí se vypravila pomáhat řada profesionálních týmů i různé dobrovolnické organizace. A po celém světě se začaly organizovat finanční sbírky. Lidé tak mohou přispět i u nás.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Charita má jak zveřejněný sbírkový účet, kde je možné přispět na pomoc obětem zemětřesní, tak zároveň v těchto dnech má už svůj mini tým, který působí přímo v Turecku a v Sýrii, který se bude postupem času rozrůstat. Protože ta pomoc, kterou charita zajišťuje, tak je v drtivé většině dlouhodobá."
Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "ADRA v České republice začala hned první den pomáhat po zemětřesení, které postihlo Sýrii a Turecko. Výhoda byla v tom, že jsme měli v Sýrii kancelář. Tam ta pomoc byla hned druhý den. V Turecku kancelář nemáme, takže tam jsme museli postupovat jiným způsobem. Takže jsme oslovili neziskové organizace v Turecku a přes ně pomáháme, tam kde je třeba."
Peníze, které lidé posílají, jsou na zajištění základních životních potřeb.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "To znamená, staví se a zajišťuje se stavba stanů, nějakých provizorních ubytovacích kapacit, včetně hygienických záležitostí, které k tomu patří, protože ta situace není kdoví jak dobrá. A zároveň jsou distribuovány potravinové a hygienické balíčky. A to je to, co bude v následujících dnech pokračovat."
Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vyhlásili jsme sbírku, která pokrývá to, co potřebujeme financovat. Teď jsme měli necelých 9 milionů na účtu. Lidé nám přispívají a to, co potřebují postižení nejvíce, tak se snažíme zajistit. A to jsou potraviny, lůžkoviny, stany a věci, které potřebují k dennímu živobytí."
Podle agentury Reuters v Turecku zůstalo bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí a další dva miliony postižené regiony opustily. Celkově v oblasti bydlelo na 13 milionů obyvatel.