Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři začali studovat na Virtuální univerzitě třetího věku ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."
Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."
Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."
Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."
Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."
Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

Nahlásit chybu


K tématu

Senioři ve Studénce se vzdělávají virtuálně, v prvním semestru se věnují historii

9. února 2024 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V knihovně ve Studénce zahájili vůbec první semestr Univerzity třetího věku. Přednáškové cykly jsou realizovány virtuálně. Ke studiu se ještě mohou přidat i další zájemci z řad seniorů

Knihovna Frýdek-Místek připravila pro děti ve Faunaparku program Cesta do cirkusu

31. srpna 2023 15:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila ve Faunaparku dopoledne plné cirkusových her pro děti. Nejen, že tím symbolicky ukončuje prázdniny, ale zároveň se takto knihovnice pravidelně hravou formou seznamují s nejmenšími budoucími návštěvníky knihovny.

Soutěž Mladý záchranář prověřila znalosti první pomoci u žáků základních škol ve Frýdku-Místku

22. května 2023 12:07 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jsou ještě na základních školách, ale už by dokázali podat první pomoc. Žáci čtvrtých a osmých tříd se zapojili do soutěže Mladý záchranář, kde si ověřili znalosti získané na kurzech první pomoci v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Tématy bylo ošetřování různých zranění a stavů i resuscitace.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Senioři začali studovat na Virtuální univerzitě třetího věku ve Frýdku-Místku
Vydáno 16. října 2023 17:06, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."
Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."
Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."
Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."
Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."
Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000039635/seniori-zacali-studovat-na-virtualni-univerzite-tretiho-veku-ve-frydkumistku