Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku se staly prvním místem, kde začali uklízet lidé bez domova v rámci nového projektu města Stravenka F-M.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Funguje to, že jednou týdně, vždycky dvě hodiny lidé bez domova uklízejí prostory, které vytipovávají Technické služby. Za hodinu práce dostanou stokorunovou stravenku, kterou mohou použít na nákup potravin."
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "My jsme nabídli tuto možnost našim klientům. Tak, jak se schází se sociálním pracovníkem, tak jsme s nimi o tom hovořili a těch zájemců jsou asi dvě desítky zhruba. Musíme si vždycky udělat nějaký rozpis a nějak to rozdělovat, spravedlivě, tak aby se na každého zájemce dostalo, na každého zájemce."
Jiří Doležal, dobrovolník: "Bez domova jsem asi dva roky a stalo se to tím, že jsem přišel o práci a tím pádem i o bydlení." - A jak to zvládáte ten život teďka? Kdo vám pomáhá? - "No, tak pomáhá mi samozřejmě Slezská diakonie a jak to zvládám? Je to náročné, ale člověk se s tím musí smířit a nějak to přežít." - A co říkáte na tu možnost zapojit se do úklidu města? - "Určitě je to dobrá věc, že si lidé mohou přivydělat na jídlo a uklidí se město."
Vlastimil, dobrovolník: "Je to dobré, v pohodě. Musíme si takhle pomáhat."
Městu jde hlavně o to, aby se lidé bez domova opět osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Cílem toho projektu je zapojit tyto lidi zase do pracovního procesu a budeme doufat, že někteří pochopí smysl pracovní činnosti a budou se dál aktivně zapojovat."
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Je to i o tom, že naši klienti za to mají nějakou odměnu, nějakou motivaci a zažijí něco pozitivnějšího v tom svém životě. A to je zase z pohledu nás, sociálních služeb, které pracují s lidmi bez domova, něco, na čem můžeme pracovat. Na něčem pozitivním, protože v tom životě na ulici moc toho pozitivního není."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město na to vyčlenilo 50 tisíc korun v letošním roce. A pokud bude projekt úspěšný, počítáme, že v příštím roce budeme v tomto projektu pokračovat."
Stravenka za úklid funguje už nějaký čas i v dalších městech v kraji. Jako je například Český Těšín nebo Ostrava-Vítkovice. Ale i jinde v republice.