Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáři ve Frýdku-Místku mají nový přenosný ventilátor. Přispělo na něj město

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Město Frýdek-Místek opět podpořilo zdravotnickou záchrannou službu. Přispělo jí dotaci 300 tisíc korun, za které záchranáři pořídili nový transportní ventilátor. Ten pomůže hlavně pacientům s poruchami dýchání. Přístroj může ventilovat pacienta i bez přívodu kyslíku.

Výjezdové vozidlo lékaře záchranářů ve Frýdku-Místku má nově ve výbavě speciální transportní ventilátor.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Dnešním dnem tady uvádíme do provozu nový ventilátor, to znamená dýchací zařízení, které může podporovat nebo nahrazovat ventilaci pacienta na dýchání. Je to od momentu, kdy potřebuje jenom podpůrné dýchání, až po řízené dýchání, kdy nám pacient nedýchá vůbec. Výhodou toho zařízení je to, že je schopno provozu i bez tlakové nádoby s kyslíkem. Jede na vzduch, že má pohon řízený turbínou a nasávání vzduchu. Takže tehdy nemáme stoprocentní kyslík nebo nemůžeme zvýšit množství kyslíku ve vdechovaném vzduchu, ale podáváme 21 procent kyslíku, který je ve vzduchu. Ale je to určitě lepší než žádná ventilace. Ale většinou to množství kyslíku není nutné tolik zvyšovat, když zlepšíme ventilaci jako takovou. Takže to jsou základní výhody, plus ještě některé parametry, které ten přístroj má navíc, proti běžným zařízením. Nebo tomu, co máme nyní v tomto vozidle k dispozici. Je to jeho váha, velikost, možnost napájení, bateriový provoz a tak dále."

Kde bude přístroj zařazen?

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Bude zařazeno do vozidla RV, to znamená rendez-vous, tady provozovaného ve Frýdku na našem územním odboru. Takže my nejenom, že pokrýváme Frýdek, ale i okolí, Frýdlant až po Brušperk a samozřejmě v případě potřeby zajíždíme i na Třinec. Ale to jenom v případě, že tam rychlá je někde pryč a je nutný výjezd s lékařem. Takže tam také zasahujeme, ale to jsou minimální výjezdy."

Přístroj byl pořízen díky dotaci města, které záchrannou službu pravidelně podporuje.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek, i když není zřizovatelem některých zařízení a služeb, tak spolupráce s nemocnicí a se záchrannou službou je jedním ze standardů, kterým chceme napomoci tomu, aby ty služby na území města byly kvalitní. A je to už tradicí, že každý rok předáváme nějaké zařízení do výjezdových vozidel. A tentokrát je to ventilátor, který je nejnovější, vydrží dlouho a zcela určitě zvýší kvalitu služeb a komfort, který bude poskytován pacientům."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi rád, že město spolupracuje se záchrannou službou, byť to není naše příspěvková organizace, ale zřizuje ji kraj, tak jsem rád, že spolupracujeme s touto organizací. Tentokrát město Frýdek-Místek předalo dar v hodnotě 300 tisíc korun záchranné službě. Jedná se o plicní ventilátor, který bude sloužit jak občanům města Frýdku-Místku, tak i v okolí našeho města."
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Pomoc z měst a organizací je vždycky vítána. Protože peněz nikdy není dostatek. A tím, že můžeme si pořídit nějaké zařízení, není to pro nás, ale pro naše pacienty. Takže zlepšujeme péči o občany města. Takže tím se město nějak také zviditelňuje, že chce pomáhat a stará se o občany. A my jsme rádi, že tato spolupráce dále trvá a bude trvat."

Transportní ventilátor Meduvent je vysoce kvalitní a moderní zařízení, které pomáhá pacientům s poruchami dýchání, jako jsou otoky plic, chronická obstrukční plicní nemoc, astma nebo zápal plic.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava pořídila záchranářům speciální dýchací přístroj

19. září 2023 15:34 | Opava | Jiří Cileček

Záchranáři v Opavě získali nový speciální dýchací přístroj. Ten už pomáhá se záchranou i péčí o lidské životy. Stál 300 tisíc korun a záchranářům ho pořídilo město Opava.

O dotace na hybridní vozy je zájem. Frýdek-Místek letos rozdělil už přes 3 miliony

15. června 2023 15:10 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

O dotace na pořízení hybridních aut je ve Frýdku-Místku velký zájem. Město letos vyplatilo žadatelům přes 3 miliony korun. Cílem programu je snížení negativních vlivů dopravy na zdraví obyvatel a životní prostředí.

Svědek vytáhl tonoucího z Ostravice. S policistou prováděl 7 minut resuscitaci

Rychlá reakce kolemjdoucího a blesková akce policistů přispěla k záchraně muže, který se mezi svátky topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Svědek ho vytáhl z vody a začal s resuscitací. S policistou se pak střídali v masáži srdce. Díky tomu se podařilo muže oživit.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku mají nový přenosný ventilátor. Přispělo na něj město
Vydáno 25. března 2024 11:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Město Frýdek-Místek opět podpořilo zdravotnickou záchrannou službu. Přispělo jí dotaci 300 tisíc korun, za které záchranáři pořídili nový transportní ventilátor. Ten pomůže hlavně pacientům s poruchami dýchání. Přístroj může ventilovat pacienta i bez přívodu kyslíku.

Výjezdové vozidlo lékaře záchranářů ve Frýdku-Místku má nově ve výbavě speciální transportní ventilátor.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Dnešním dnem tady uvádíme do provozu nový ventilátor, to znamená dýchací zařízení, které může podporovat nebo nahrazovat ventilaci pacienta na dýchání. Je to od momentu, kdy potřebuje jenom podpůrné dýchání, až po řízené dýchání, kdy nám pacient nedýchá vůbec. Výhodou toho zařízení je to, že je schopno provozu i bez tlakové nádoby s kyslíkem. Jede na vzduch, že má pohon řízený turbínou a nasávání vzduchu. Takže tehdy nemáme stoprocentní kyslík nebo nemůžeme zvýšit množství kyslíku ve vdechovaném vzduchu, ale podáváme 21 procent kyslíku, který je ve vzduchu. Ale je to určitě lepší než žádná ventilace. Ale většinou to množství kyslíku není nutné tolik zvyšovat, když zlepšíme ventilaci jako takovou. Takže to jsou základní výhody, plus ještě některé parametry, které ten přístroj má navíc, proti běžným zařízením. Nebo tomu, co máme nyní v tomto vozidle k dispozici. Je to jeho váha, velikost, možnost napájení, bateriový provoz a tak dále."

Kde bude přístroj zařazen?

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Bude zařazeno do vozidla RV, to znamená rendez-vous, tady provozovaného ve Frýdku na našem územním odboru. Takže my nejenom, že pokrýváme Frýdek, ale i okolí, Frýdlant až po Brušperk a samozřejmě v případě potřeby zajíždíme i na Třinec. Ale to jenom v případě, že tam rychlá je někde pryč a je nutný výjezd s lékařem. Takže tam také zasahujeme, ale to jsou minimální výjezdy."

Přístroj byl pořízen díky dotaci města, které záchrannou službu pravidelně podporuje.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek, i když není zřizovatelem některých zařízení a služeb, tak spolupráce s nemocnicí a se záchrannou službou je jedním ze standardů, kterým chceme napomoci tomu, aby ty služby na území města byly kvalitní. A je to už tradicí, že každý rok předáváme nějaké zařízení do výjezdových vozidel. A tentokrát je to ventilátor, který je nejnovější, vydrží dlouho a zcela určitě zvýší kvalitu služeb a komfort, který bude poskytován pacientům."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi rád, že město spolupracuje se záchrannou službou, byť to není naše příspěvková organizace, ale zřizuje ji kraj, tak jsem rád, že spolupracujeme s touto organizací. Tentokrát město Frýdek-Místek předalo dar v hodnotě 300 tisíc korun záchranné službě. Jedná se o plicní ventilátor, který bude sloužit jak občanům města Frýdku-Místku, tak i v okolí našeho města."
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Pomoc z měst a organizací je vždycky vítána. Protože peněz nikdy není dostatek. A tím, že můžeme si pořídit nějaké zařízení, není to pro nás, ale pro naše pacienty. Takže zlepšujeme péči o občany města. Takže tím se město nějak také zviditelňuje, že chce pomáhat a stará se o občany. A my jsme rádi, že tato spolupráce dále trvá a bude trvat."

Transportní ventilátor Meduvent je vysoce kvalitní a moderní zařízení, které pomáhá pacientům s poruchami dýchání, jako jsou otoky plic, chronická obstrukční plicní nemoc, astma nebo zápal plic.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042211/zachranari-ve-frydku-mistku-maji-novy-prenosny-ventilator-prispelo-na-nej-mesto