Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."
Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."
Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."
Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."
Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."
Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

Nahlásit chybu


K tématu

Policisté učí děti na školách, jak nebezpečné mohou být drogy

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.

Společenská hra třineckého autora varuje děti před nástrahami drog

17. července 2023 13:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Zabaví, vzdělává a pomáhá v prevenci proti drogám. Nová společenská hra nyní poslouží i při práci s dětmi v nízkoprahovém zařízení ve Frýdku-Místku. Budou v ní lovit drogové dealery a také se v ní vzdělávací formou dozví, co jim mohou drogy způsobit.

Frýdek-Místek vrátil do ulic asistenta prevence kriminality

24. července 2023 15:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ulicemi Frýdku-Místku se opět pohybuje asistent prevence kriminality. Jeho prací je dohlížet na veřejný pořádek a pomoci tam, kde je to třeba. Nejen ve vyloučených lokalitách. Pozice byla obnovena po několika letech.


Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Kraj otevřel nový domov pro seniory v Kopřivnici, ubytuje 84 lidí, kteří už se neobejdou bez pomoci druhých

V Kopřivnici byl otevřen Domov pod Bílou horou. Je to historicky první zařízení pro seniory, které Moravskoslezský kraj nově vybudoval. Kapacita zařízení je více než 80 klientů. První se tu nastěhují počátkem července.

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy

Dnes 15:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

Adepti na práci u policie si prověřovali fyzičku, většina z nich testy prošla

Více než 40 uchazečů o práci u policie se sešlo ve výcvikovém areálu ve Frýdku-Místku, kde absolvovali zkušební fyzické testy. Většina jimi prošla a pokud se budou hlásit k policii do jednoho roku, už je nebudou muset podstupovat znovu.

Ve studénecké škole hořelo, popílek zasáhl celý interiér, děti se tu vrátí až po prázdninách

V Základní škola Butovická ve Studénce hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Uhlí z podzemí Dolu ČSM tahá nově opravený obří motor

Přestože těžba uhlí v poslední činné šachtě v České republice skončí začátkem roku 2026, musela společnost OKD těžní stroj Dolu ČSM ve Stonavě modernizovat. Byli jsme u toho, když technici usazovali opravený elektrické motor pod vrcholem téměř 100 metrů vysoké těžní věže.

Lyžaři na Svinci ukazují, že sezona ani jarem a létem nekončí

Lyžaři z novojičínského klubu po zimní sezóně opět přezuli na travní lyže a věnují se této letní variantě zimního sportu. Na svahu Svince uspořádali v červnu závody pro nejmladší lyžaře.

Děti si v Havířově užily Den otevřených sportovišť

Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila i v letošním roce pro veřejnost Den otevřených sportovišť. Smyslem akce bylo ukázat veřejnosti, kde mohou aktivně trávit léto.

Nový Jičín převezme od tělovýchovné jednoty tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Interaktivní výstavu Svět kostiček Lego stojí za to navštívit

Městské kulturní středisko připravilo v KD L. Janáčka je ve Výstavní síni Viléma Wünscheho interaktivní výstavu Svět kostiček Lego. Ta potěší nejen děti, ale i dospělé.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Závodníci na motorkách sprintovali přes překážky na vrchol sjezdovky

17. června 2024 12:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Nové využití pro sjezdovku, na které se už delší dobu nelyžuje, vymysleli v Palkovicích. Místní Enduro klub tam uspořádal závody, které se setkaly s kladným hodnocením a zřejmě vznikla nová tradice.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků
Vydáno 16. května 2024 12:13, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."
Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."
Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."
Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."
Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."
Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043084/protidrogovy-vlak-si-ve-frydku-mistku-prohledlo-na-900-navstevniku