Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek bylo založeno v květnu roku 2004. A bylo prvním v České republice. Proto se oslavy kulatin odehrály v kině Nová scéna Vlast za účasti dobrovolníků, klientů i významných hostů.

Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA Česká republika: "Já to vnímám velmi pozitivně a mám z toho radost, protože dobrovolnictví je něco, co jako ADRA má jako nosné téma a děláme to už řadu let. A právě to začalo zde ve Frýdku-Místku. Za tu dobu se to velmi rozšířilo. Těch programů je dneska celá řada. Chodíme k seniorům, chodíme k dětem, chodíme k různě handicapovaným lidem, chodíme do domácností. A zároveň děláme také dobrovolnictví při mimořádných událostech, když se občas něco stane. Takže já jsem rád, že to je téma, kterému se můžeme jako ADRA věnovat."

Jen ve Frýdku-Místku má ADRA na 200 dobrovolníků a spolu s dalšími městy, ve kterých působí téměř 500. Čísla z celé země pak čítají na 3 500 dobrovolníků.

Sylva Musilová první dobrovolnice ADRA v ČR: "Ono mi to přišlo samo. Byl to leták na dveřích Adry, tak jsem vzala za kliku, otevřela dveře a od té doby jsem prvním dobrovolníkem Adry v České republice. A kde se vzalo, tu se vzalo 17 nebo 18 let, já nevím přesně. A kdyby nepřišel covid, a kdyby mi v něm nezemřela moje paní Jiřinka v domově a kdyby mi za dva roky nebylo 90, tak bych tam s radostí docházela určitě dodnes."

Jak dlouho už se věnujete dobrovolnictví? Proč to děláte a co vám to dává?

Petr Kaňák, dlouholetý dobrovolník: "Zhruba 18 let. Tak samozřejmě, dává mi to hodně takového vnitřního uspokojení. Nebo já nevím, jak bych to přesně řekl." - Za kým docházíte? Komu se věnujete a co s nimi děláte s těmi lidmi? - "Docházím do zařízení Náš svět a s těmi klienty tam zpívám, hraju jim na kytaru a takto. Každou neděli."
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme rádi, že si můžeme připomenout pod záštitou pana primátora i to založení a to, co všechno jsme prožili za těch 20 let. A jsem rád, že jsou tady s námi sponzoři, že jsou tady s námi ti, kteří přijímají tu službu a ty naše dobrovolníky. A že to s nimi můžeme společně oslavit."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že 20 let tady funguje dobrovolnické centrum, které pomáhá uživatelům, jak v našich příspěvkových organizacích, jako je třeba Domov pro seniory, hospic, Žirafa, ale jsou to třeba i jiné příspěvkové organizace, krajské. V dětském domově a opravdu velký dík za to, že ADRA tady funguje."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, že ADRA se své činnosti systematicky věnuje a rozvijí se 20 let je fantastická věc. Já mám to štěstí, že jsem s Adrou začal spolupracovat v jejich počátcích, ještě jako řadový občan. A my jsme spolu v rámci benefičního festivalu Sweetsen fest začali pořádat sbírky pro Adru. Tehdy byla ADRA v plenkách, my také. A já jsem moc rád, že jim vydržela chuť a energie a rostou."

Frýdek-Místek byl postupně inspirací pro vznik dalších 14 dobrovolnických center v Česku, které zajišťují služby v 71 městech. Dobrovolníci za tu dobu věnovali lidem téměř 92 tisíc hodin svého času.

Nahlásit chybu


K tématu

Dny dobrovolnictví přibližují činnost dobrovolníků. ADRA Frýdek-Místek stále hledá lidi ochotné pomáhat

Dobrovolníci slaví své dny. Členové různých organizací, kteří pomáhají bez nároků na odměnu, jsou nepostradatelnou skupinou v sociálních službách ve Frýdku-Místku. Aktuálně si zájemci mohou práci dobrovolníků dokonce vyzkoušet nebo se o dobrovolnictví něco dozvědět.

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky a připomíná Světový den porozumění autismu

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek se připojila ke Světovému dni porozumění autismu. Už několik let pomáhá rodinám s autistickými dětmi a zároveň hledá dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit do práce s těmito klienty.

Registrací do ADRA běhu podpoříte dobrovolnictví. První běh bude ve Frýdku-Místku

Kolektivní běh nebo chůze po vytyčené trati u Faunparku, případně jen registrace s finančním příspěvkem. I tak můžete podpořit dobrovolnictví, které v Česku letos oslaví 20 let od založení prvního dobrovolnického centra. To bylo vzniklo právě ve Frýdku-Místku.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče, po celém regionu nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 12:17, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku
Vydáno 27. května 2024 15:50, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek bylo založeno v květnu roku 2004. A bylo prvním v České republice. Proto se oslavy kulatin odehrály v kině Nová scéna Vlast za účasti dobrovolníků, klientů i významných hostů.

Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA Česká republika: "Já to vnímám velmi pozitivně a mám z toho radost, protože dobrovolnictví je něco, co jako ADRA má jako nosné téma a děláme to už řadu let. A právě to začalo zde ve Frýdku-Místku. Za tu dobu se to velmi rozšířilo. Těch programů je dneska celá řada. Chodíme k seniorům, chodíme k dětem, chodíme k různě handicapovaným lidem, chodíme do domácností. A zároveň děláme také dobrovolnictví při mimořádných událostech, když se občas něco stane. Takže já jsem rád, že to je téma, kterému se můžeme jako ADRA věnovat."

Jen ve Frýdku-Místku má ADRA na 200 dobrovolníků a spolu s dalšími městy, ve kterých působí téměř 500. Čísla z celé země pak čítají na 3 500 dobrovolníků.

Sylva Musilová první dobrovolnice ADRA v ČR: "Ono mi to přišlo samo. Byl to leták na dveřích Adry, tak jsem vzala za kliku, otevřela dveře a od té doby jsem prvním dobrovolníkem Adry v České republice. A kde se vzalo, tu se vzalo 17 nebo 18 let, já nevím přesně. A kdyby nepřišel covid, a kdyby mi v něm nezemřela moje paní Jiřinka v domově a kdyby mi za dva roky nebylo 90, tak bych tam s radostí docházela určitě dodnes."

Jak dlouho už se věnujete dobrovolnictví? Proč to děláte a co vám to dává?

Petr Kaňák, dlouholetý dobrovolník: "Zhruba 18 let. Tak samozřejmě, dává mi to hodně takového vnitřního uspokojení. Nebo já nevím, jak bych to přesně řekl." - Za kým docházíte? Komu se věnujete a co s nimi děláte s těmi lidmi? - "Docházím do zařízení Náš svět a s těmi klienty tam zpívám, hraju jim na kytaru a takto. Každou neděli."
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme rádi, že si můžeme připomenout pod záštitou pana primátora i to založení a to, co všechno jsme prožili za těch 20 let. A jsem rád, že jsou tady s námi sponzoři, že jsou tady s námi ti, kteří přijímají tu službu a ty naše dobrovolníky. A že to s nimi můžeme společně oslavit."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že 20 let tady funguje dobrovolnické centrum, které pomáhá uživatelům, jak v našich příspěvkových organizacích, jako je třeba Domov pro seniory, hospic, Žirafa, ale jsou to třeba i jiné příspěvkové organizace, krajské. V dětském domově a opravdu velký dík za to, že ADRA tady funguje."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, že ADRA se své činnosti systematicky věnuje a rozvijí se 20 let je fantastická věc. Já mám to štěstí, že jsem s Adrou začal spolupracovat v jejich počátcích, ještě jako řadový občan. A my jsme spolu v rámci benefičního festivalu Sweetsen fest začali pořádat sbírky pro Adru. Tehdy byla ADRA v plenkách, my také. A já jsem moc rád, že jim vydržela chuť a energie a rostou."

Frýdek-Místek byl postupně inspirací pro vznik dalších 14 dobrovolnických center v Česku, které zajišťují služby v 71 městech. Dobrovolníci za tu dobu věnovali lidem téměř 92 tisíc hodin svého času.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043247/adra-slavi-20-let-dobrovolnictvi-v-cesku-prvni-centrum-vzniklo-ve-frydkumistku