Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Nový relaxační kout nebo jen příjemné místo k zastavení a posezení. To byl cíl proměny dříve nevyužívaného a nevzhledného zákoutí na rohu třídy TGM a ulice Viléma Závady ve Frýdku-Místku.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na místě, které bylo dlouhodobě neudržované a bylo prohlašováno za místo, kde se nedá nic udělat, z nejrůznějších i objektivních důvodů, že tady vede hodně sítí. Tak jsme udělali zeleň a posezení a příjemné zpestření a myslím zútulnění tohoto koutu."

Místo k proměně vybrali lidé v rámci participativního rozpočtu Zapoj F-M a pak také sami navrhli, jak by se místo mělo za milion korun proměnit.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Občané tady chtěli vodní prvek, nějaké posezení, lavičky. A chtěli doplnit zeleň, včetně jednoho stromu. Bohužel vrba, která tady v minulosti bývala, tak není možné ji tady dát, ale vybrali jsme jiný strom. A tím jsme to doplnili."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle přání občanů, jsou tady dány lavičky, je tady takové trošku relaxační místo. Panují obavy, kdo tady bude sedět, ale to už je prostě na tom, že my nemůžeme rezignovat jenom proto, že nám někdo obsazuje lavičky a neumí se na nich chovat."

Nejvýraznějším prvkem je pergola z masivních litinových sloupů, které pochází ze slezanských továren a připomínají textilní historii města.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ještě bude chvilku tady to místo zavřené, protože potřebujeme, aby tráva vyrostla. A aby potom odolala náporu pěších. Takže prosíme o trpělivost a počkáme, než tráva bude odolná."

Město se rozhodlo rozšířit u Nároží rozšířit i parkování. Technické služby už odstranily plot, který odděloval bývalé zázemí městské policie a uvolnilo tak dalších 20 parkovacích míst.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady ještě odstraněna ta závora a následně občané budou moci využívat právě to nové parkování. Jednáme ještě s Českou poštou, že by nám ještě uvolnila nějaké další pozemky, kde bychom ještě mohli udělat nějaká další parkovací místa, která tady na sídlišti chybí. A v souvislosti s tím začala další investiční akce, a to je u Sekerovy vily nové parkoviště, na kterém budou nová parkovací místa a malý parčík."

Další místo, které vybrali lidé v participaci k proměně je plocha u autobusových zastávek Anenská v Místku. Tady aktuálně architekti připravují návrh úprav.

Nahlásit chybu


K tématu

Začaly práce na proměně Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku

9. listopadu 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Začala proměna Nároží na třídě TGM ve Frýdku. Během několika měsíců z něj bude nádherný malý městský parčík. Místo vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé také přišli s návrhy, co by mělo na Nároží vzniknout.

Lidé ve Frýdku-Místku budou v participaci vybírat další místo k proměně za milion

Oblíbený participativní rozpočet Zapoj F-M postoupil do další fáze. Z návrhů občanů byly pro letošní ročník vybrány čtyři lokality. O tom, která projde úpravou za milion korun se rozhodne v hlasování. To bude možné online i psaným hlasovacím lístkem. Ale také přes QR kódy, které jsou přímo na konkrétních místech.

Frýdek-Místek přijímá návrhy veřejnosti do dalšího projektu Zapoj F-M

30. listopadu 2023 14:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek opět rozjíždí další ročník úspěšného participativního projektu Zapoj F-M. Lidé mohou navrhovat další zajímavé lokality k možné úpravě. Následně se návrhy vyhodnotí a v příštím roce se bude tradičně hlasovat a vybírat ten, který následně projde úpravou za jeden milion korun.


MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci
Vydáno 10. června 2024 11:20, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Nový relaxační kout nebo jen příjemné místo k zastavení a posezení. To byl cíl proměny dříve nevyužívaného a nevzhledného zákoutí na rohu třídy TGM a ulice Viléma Závady ve Frýdku-Místku.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na místě, které bylo dlouhodobě neudržované a bylo prohlašováno za místo, kde se nedá nic udělat, z nejrůznějších i objektivních důvodů, že tady vede hodně sítí. Tak jsme udělali zeleň a posezení a příjemné zpestření a myslím zútulnění tohoto koutu."

Místo k proměně vybrali lidé v rámci participativního rozpočtu Zapoj F-M a pak také sami navrhli, jak by se místo mělo za milion korun proměnit.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Občané tady chtěli vodní prvek, nějaké posezení, lavičky. A chtěli doplnit zeleň, včetně jednoho stromu. Bohužel vrba, která tady v minulosti bývala, tak není možné ji tady dát, ale vybrali jsme jiný strom. A tím jsme to doplnili."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle přání občanů, jsou tady dány lavičky, je tady takové trošku relaxační místo. Panují obavy, kdo tady bude sedět, ale to už je prostě na tom, že my nemůžeme rezignovat jenom proto, že nám někdo obsazuje lavičky a neumí se na nich chovat."

Nejvýraznějším prvkem je pergola z masivních litinových sloupů, které pochází ze slezanských továren a připomínají textilní historii města.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ještě bude chvilku tady to místo zavřené, protože potřebujeme, aby tráva vyrostla. A aby potom odolala náporu pěších. Takže prosíme o trpělivost a počkáme, než tráva bude odolná."

Město se rozhodlo rozšířit u Nároží rozšířit i parkování. Technické služby už odstranily plot, který odděloval bývalé zázemí městské policie a uvolnilo tak dalších 20 parkovacích míst.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady ještě odstraněna ta závora a následně občané budou moci využívat právě to nové parkování. Jednáme ještě s Českou poštou, že by nám ještě uvolnila nějaké další pozemky, kde bychom ještě mohli udělat nějaká další parkovací místa, která tady na sídlišti chybí. A v souvislosti s tím začala další investiční akce, a to je u Sekerovy vily nové parkoviště, na kterém budou nová parkovací místa a malý parčík."

Další místo, které vybrali lidé v participaci k proměně je plocha u autobusových zastávek Anenská v Místku. Tady aktuálně architekti připravují návrh úprav.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043478/narozi-na-tride-tgm-ve-frydku-mistku-je-hotove-lide-vybrali-promenu-v-participaci