Kola horská, silniční, starší, ale i novější. Zkrátka ta, která už pro původní majitele neměla využití. Dárci je přivezli do sběrného místa Kol pro Afriku ve Frýdku-Místku.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "Dneska probíhá pravidelná nakládka, kterou tady máme jednou až dvakrát ročně. Odvážíme tedy nějakých 100 až 110 kol, které se odvezou do centrálního skladu v Ostravě-Koblově. Kde je potom následně pracovníci organizace Kola pro Afriku roztřídí. My už tady ta kola vybíráme někdy od roku 2013. A během této doby se nám tady povedlo nasbírat od lidí a dárců nějakých 1 400 kol."
Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Chlapi v ostravském centrálním skladu ta kola demontují na rám. My doplňujeme náhradní díly, některé, které jsou ještě použitelné z těch starých kol. Některé díly kupujeme, takové ty odolné, aby v Africe vydržely. A potom ti školáci v Gambii si ta kola pod odborným vedením postaví."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora, koordinátor sběrného místa F-M: "My vybíráme kola každý týden, a to vždycky ve středu od 15:00 do 17:00 hodin. Takže kdokoliv tady v tomto rozmezí může přijít darovat kola. Tady na ulici Palackého 129, naproti Národního domu."
Kola jsou určena hlavně pro děti, které musí cestou do školy překonávat velké vzdálenosti.
Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Vzdálenosti jsou pořád obrovské. I když školy vznikají, za těch 12 let vidíme, že spousty škol vzniklo. To jsou většinou školy prvního stupně. Ale děti, které chodí na druhý nebo na třetí stupeň, protože v Gambii je britské školství, tak ty vzdálenosti jsou tam potom 8 až 10 kilometrů. A pro některé děti je to tak daleko, že třeba po prvním stupni tu školu, pokud nemají kolo z České republiky, tak ta školní docházka pro ně končí."
Kola pro Afriku se stala velmi oblíbená. Do oprav se zapojují i ostravští vězni a autoři projekt neustále rozvíjí. Děti i dospělé už v Africe naučili dávat kola dohromady a jdou ještě dál.
Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Není to jenom taková potom dojezdu do té školy, ale my od minulého roku v Gambii ve vnitrozemí stavíme řemeslnou školu. To je takový nový bod toho projektu. Kam nás ta kola dovedla. A v té řemeslné škole se jako první obor bude učit obor cyklomechanik."
Za začátku projektu v roce 2012 se do Gambie podařilo odvézt už přes 12 tisíc kol.