Hakuna Matata – česky „žádný problém“ – je jedním z mála nadnárodních projektů s cílem vzájemné edukace a propojení rozdílných kultur a společností. Zájem o něj je ze strany ostravských studentů velký, zapojených je jich téměř čtyřicet a přibývají další.
Melanie, účastnice projektu: „Viděli jsme v tom vidinu, že nás to může posunout dál, naučit se novým věcem, protože jsme si vlastně všechno od začátku zakládali sami. Hledali jsme si sponzory, sestavovali si týmy, ve kterých jsme začali spolupracovat a vytvářet ten náš projekt.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Máme tam tým obecného marketingu, kreativního marketingu, sociálních sítí a webu, máme tam tým gastra, národních parků a další. Studenti si sami vyberou, ve kterém z těch týmů chtějí být a pořádají se akce tady, kde se prezentují jednotlivé týmy, to znamená výrobky, ale taky různé africké magnetické mapy a podobně. A zároveň ti, kteří jsou v tom obecném marketingu, si vytvořili sami s pomocí webové stránky, sociální sítě.“
Díky spolupráci s městským obvodem a ostravskou zoo se studenti účastní mnoha akcí nejen ve Slezské Ostravě, kde svůj projekt propagují.
Jiří, účastník projektu: „My tady představujeme náš projekt, říkáme lidem, o čem to je, jak pomáháme studentům. Děláme sbírku elektrotechniky, prodáváme mýdla, výtěžek z těch mýdel jde do Tanzánie na zlepšení edukace v dané škole. Dále prodáváme obrazy, což jsou ručně malované obrazy umění TingaTinga přímo z Tanzánie. Místní umělci nám umožnili, že je tady taky mžeme prodat.“
Spolupráce s africkou školou trvá už druhým rokem. Cílem ale není jen pomoc samotné škole, ale také turismu v národním parku Kitulo. Práce mají studenti dost.
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Sbírají notebooky, do kterých se bude dávat matematický program, který tam budou přednášet. Dělají přípravu pro národní parky, to znamená, že s našimi biology připravují pracovní listy. My bychom totiž chtěli, aby výsledkem byla brožura, která by byla pro turisty, protože národní park Kitulo, který se nachází blízko školy Mlondwe, se kterou spolupracujeme, není zatím příliš prozkoumán. Takže pro turisty by bylo fajn, kdyby takovou nevědeckou turistickou brožuru udělali.“
Začátkem příštího roku by studenti gymnázia Hladnov měli vycestovat přímo do Tanzánie.
Melanie, účastnice projektu: „Samozřejmě našim cílem je pomoc té naší partnerské škole Mlondwe v Tanzánii a příští rok v lednu bychom se za nimi měli podívat a seznámit se s těmi studenty. Probíhá komunikace, vyměňujeme si dopisy a je to fajn, takový kontakt v podstatě z druhé strany světa.“
Markéta Blažková, koordinátorka projektu: „Ti, kteří na tom pracují už od loňského roku čili v tom projektu budou zhruba dva a půl roku, by v příštím lednu byli první skupinou, která by si to podle mě opravdu hodně zasloužila a vycestovala. Samozřejmě by to znamenalo od září přípravu na očkování, znamená to taky získat na to dostatek financí.“
Podpořit projekt je možné na jeho webových stránkách, nebo na jednotlivých akcích. V nejbližší době se stánek objeví třeba čtvrtého května na Ostravském Majálesu.