Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce Duše na dlani ve Frýdku-Místku je nejen pro duševně nemocné

Frýdek-Místek |

Duše na dlani – akce, pořádaná Charitou Frýdek-Místek, jejíž cílem je prevence a osvěta v oblasti duševního zdraví, se blíží. Těšit se můžete na zajímavé workshopy, přednášky nebo hudební vystoupení.

Akce Duše na dlani už má ve Frýdku-Místku svou tradici. Pořádá se především pro lidi, kteří mají zkušenosti s duševním onemocněním. Ti také pomáhají s organizací.

Martin Hořínek, ředitel, Charita Frýdek-Místek: "Tím, že osoby s duševním onemocněním jsou jedna z našich největších cílových skupin, tak jsme kdysi přišli s myšlenkou udělat nějakou akci s nimi pro ně. Takhle vznikla Duše na dlani. Už máme několikátý ročník a nejenom, že zveme klienty, aby se přišli podívat, něco si poslechli stejně jako veřejnost, ale zároveň oni se podílí na přípravě celé té akce, ať už na tvorbě programu nebo tam třeba aktivně vystupují. Letos tam budeme mít obrazy, které namalovali klienti. V minulých letech jsme měli třeba básně a autorská čtení a podobně. Zároveň se zapojují i do přípravy jiných činností v rámci celého programu a přípravy. Ale není to akce jenom pro klienty, je to akce pro celou širokou veřejnost. Takže když někdo bude mít prostor a čas a bude venku hezky, 19. 6. po jedné hodině ve Faunaparku."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To téma je v dnešní době opravdu velmi důležité a je třeba se o něm bavit. Je to téma duševního zdraví. Ve Frýdku-Místku působí i Centrum duševního zdraví, takže tato akce právě navazuje i na to, že toto centrum ve Frýdku-Místku máme. Provozuje ho právě Charita Frýdek-Místek společně s nemocnicí ve Frýdku-Místku a v tom Faunaparku na této akci budou probíhat různé besedy o tomto tématu, které je stigmatizováno, takže abychom ho dokázali i veřejnosti trošičku více otevřít a aby se třeba ti, kteří mají nějaké problémy s duševním onemocněním, nebáli a klidně se o tom mohli bavit veřejně."

Není ta účast na akci ovlivněná i tím, že se třeba lidé stydí přijít?

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě to tak může být. A právě proto takovéto akce pořádáme a chceme toto téma více otevřít veřejnosti a zbavit ho nějakého stigmatizujícího dojmu."
Martin Hořínek, ředitel, Charita Frýdek-Místek:: "Kromě těch klientských záležitostí, o kterých jsme se bavili, tak těmi asi hlavními taháky bude pan doktor Vaněk z nemocnice a z Beskydského centra duševního zdraví. Bude mít povídání o spánku někdy po jedné hodině, zhruba okolo čtvrt na dvě. Stejně tak budeme mít autorskou besedu s autorkou knihy Zpověď schizofreničky či nějaké hudební vystoupení. Zároveň součástí toho programu bude možnost popovídat si s psychologem a budeme tam mít nějaké zážitkové věci, zvířátka na nějakou zvířecí terapii. Takže si myslím, že ten, kdo přijde, se nebude nudit."

Tak nezapomeňte: akce Duše na dlani startuje v pátek 19. června ve 13 hodin ve Faunaparku.

Nahlásit chybu


Krevní centrum FNO oslavilo Světový den dárců krve. A stále hledá nové dárce

Včera 15:46 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava si připomnělo Světový den dárců krve, který připadá na 14. června. Pro pravidelné i nové dárce připravilo speciální program jako poděkování za jejich nezištnou pomoc.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pevnostní areál Hlučín-Darkovičky představuje významný náhled do vojenské historie ČSR

Včera 10:58 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.

ZOO Ostrava chce zlepšit podmínky pro velké kočky. Projektu má pomoci i veřejná sbírka

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lvi a další velké kočky žijí v ostravské ZOO ve starých, dnes již nevyhovujících prostorách pavilonu Indické šelmy. Zahrada proto ve spolupráci s městem pro ně připravuje moderní chovatelskou expozici s obrovskou voliérou. Na jejím financování se mohu podílet i lidé prostřednictvím sbírky.

Děti z havířovské mateřské školy přinesly radost klientům Santé s mentálním hendikepem

Včera 11:06 | Havířov | Bára Kelnerová

Děti z Mateřské školy Balzacova zavítaly do stacionáře Santé, kde svým vystoupením zpříjemnily den lidem s mentálním hendikepem. Školka s klienty strávila celé dopoledne.

Sweetsen Fest bavil na šesti scénách, poprvé i na Nové Osmičce

Včera 10:13 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Festivalová sezona ve Frýdku-Místku odstartovala. Postaral se o to Sweetsen Fest, největší benefiční festival ve městě plný hudby, divadla, tance a přednášek.

Konference POROD v Ostravě spojila odborníky z celé Evropy

Včera 12:02 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava hostila pátý ročník mezinárodní multioborové konference POROD. Do hotelu Clarion dorazily stovky odborníků z oblasti porodnictví, neonatologie, fyzioterapie, psychologie i porodní asistence. Diskutovali o nových trendech v péči o matku a dítě i o podpoře zdravotníků.

Beskydské hry bez hranic letos v Bílé vyhrála Ostravice

Areál pod sjezdovkou v Bílé se stal dějištěm Beskydských her bez hranic. Týmy z jednotlivých obcí mikroregionu tam soutěžily v netradičních disciplínách.

Vyšla kniha o historii Ostravar Arény. Unikátní hala slouží kultuře a sportu už 40 let

Včera 8:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jedna z ikonických ostravských staveb - Ostravar Aréna letos slaví 40 let. U této příležitosti vyšla kniha, která mapuje její historii prostřednictvím nejrůznějších kulturních a sportovních akcí a vzpomínek jejich organizátorů a pamětníků.

95letá badatelka vytvořila archiv ostravských židovských obyvatel. Trvalo to 25 let

Včera 9:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Archiv města Ostravy získal unikátní kartotéku židovských obyvatel, kteří žili před válkou na Ostravsku. Zpracovala ho dnes již 95letá Libuše Salomonovičová a trvalo jí to 25 let. Už v průběhu bádání pomohla stovkám lidí vypátrat své předky a vydala i několik knih.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Týden kultury ve Frýdku-Místku: Mezinárodní folklórní festival a FM City Fest

Včera 10:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Tento týden pořádá Frýdek-Místek hned dvě velké kulturní akce. Mezinárodní folklorní festival trvá od úterka až do neděle, v pátek a v sobotu vás pak může pobavit FM City Fest.

Frýdek-Místek zve na Den s Integrovaným záchranným systémem na Olešnou

Včera 10:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Přehrada Olešná se stane ve čtvrtek dějištěm Dne s Integrovaným záchranným systémem. Všechny složky IZS budou prezentovat své schopnosti, techniku a také vzájemnou spolupráci.

Frýdlantské slavnosti mají za sebou 9. ročník, město na nich ocenilo své sportovce

Tradiční městské slavnosti se konaly v sobotu 13. června v centru Frýdlantu nad Ostravicí. Program pobavil děti i dospělé a došlo i na vyhodnocování úspěšných sportovců.

V Palkovicích se konala Exotika Pobeskydí 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

13. června 2026 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu restaurace Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Váleční veteráni se potkali na slavnostním setkání ve Frýdku-Místku

11. června 2026 9:36 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

V Nové scéně Vlast se uskutečnilo pod záštitou náměstka primátora Frýdku-Místku Lukáše Kmece Setkání válečných veteránů z našeho regionu. Akci uspořádalo město jako výraz respektu a poděkování za jejich službu.

Akce Duše na dlani ve Frýdku-Místku je nejen pro duševně nemocné
Vydáno 10. června 2026 14:31, Frýdek-Místek, Tomáš Tikal
Duše na dlani – akce, pořádaná Charitou Frýdek-Místek, jejíž cílem je prevence a osvěta v oblasti duševního zdraví, se blíží. Těšit se můžete na zajímavé workshopy, přednášky nebo hudební vystoupení.

Akce Duše na dlani už má ve Frýdku-Místku svou tradici. Pořádá se především pro lidi, kteří mají zkušenosti s duševním onemocněním. Ti také pomáhají s organizací.

Martin Hořínek, ředitel, Charita Frýdek-Místek: "Tím, že osoby s duševním onemocněním jsou jedna z našich největších cílových skupin, tak jsme kdysi přišli s myšlenkou udělat nějakou akci s nimi pro ně. Takhle vznikla Duše na dlani. Už máme několikátý ročník a nejenom, že zveme klienty, aby se přišli podívat, něco si poslechli stejně jako veřejnost, ale zároveň oni se podílí na přípravě celé té akce, ať už na tvorbě programu nebo tam třeba aktivně vystupují. Letos tam budeme mít obrazy, které namalovali klienti. V minulých letech jsme měli třeba básně a autorská čtení a podobně. Zároveň se zapojují i do přípravy jiných činností v rámci celého programu a přípravy. Ale není to akce jenom pro klienty, je to akce pro celou širokou veřejnost. Takže když někdo bude mít prostor a čas a bude venku hezky, 19. 6. po jedné hodině ve Faunaparku."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To téma je v dnešní době opravdu velmi důležité a je třeba se o něm bavit. Je to téma duševního zdraví. Ve Frýdku-Místku působí i Centrum duševního zdraví, takže tato akce právě navazuje i na to, že toto centrum ve Frýdku-Místku máme. Provozuje ho právě Charita Frýdek-Místek společně s nemocnicí ve Frýdku-Místku a v tom Faunaparku na této akci budou probíhat různé besedy o tomto tématu, které je stigmatizováno, takže abychom ho dokázali i veřejnosti trošičku více otevřít a aby se třeba ti, kteří mají nějaké problémy s duševním onemocněním, nebáli a klidně se o tom mohli bavit veřejně."

Není ta účast na akci ovlivněná i tím, že se třeba lidé stydí přijít?

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě to tak může být. A právě proto takovéto akce pořádáme a chceme toto téma více otevřít veřejnosti a zbavit ho nějakého stigmatizujícího dojmu."
Martin Hořínek, ředitel, Charita Frýdek-Místek:: "Kromě těch klientských záležitostí, o kterých jsme se bavili, tak těmi asi hlavními taháky bude pan doktor Vaněk z nemocnice a z Beskydského centra duševního zdraví. Bude mít povídání o spánku někdy po jedné hodině, zhruba okolo čtvrt na dvě. Stejně tak budeme mít autorskou besedu s autorkou knihy Zpověď schizofreničky či nějaké hudební vystoupení. Zároveň součástí toho programu bude možnost popovídat si s psychologem a budeme tam mít nějaké zážitkové věci, zvířátka na nějakou zvířecí terapii. Takže si myslím, že ten, kdo přijde, se nebude nudit."

Tak nezapomeňte: akce Duše na dlani startuje v pátek 19. června ve 13 hodin ve Faunaparku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000055191/akce-duse-na-dlani-ve-frydku-mistku-je-nejen-pro-dusevne-nemocne