Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě

Jablunkov |

Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Novým archeologickým unikátem v Bruntále je nově objevená čtyřkanálová žárová pec na výrobu cihel

29. října 2024 9:25 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.


Mladý chlapec vjel na kole před projíždějící vlak v Kopřivnici

Dnes 12:12, vydáno dnes 10:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Prý měl sluchátka a ani se nerozhlédl. Mladý chlapec na kole porušil předpisy a v Kopřivnici vjel na přechod pro chodce přes železniční trať, kde ho srazil právě projíždějící vlak.

Techniáda v Havířově ukázala žákům kouzlo technických oborů

Střední škola polytechnická v Havířově pořádá už od roku 2010 Techniádu pro vycházející žáky základních škol. Hlavním smyslem akce je, aby se děti viděly, že i technické obory mohou být zábavné a absolventi mají uplatnění na trhu práce.

"Mami, tati, mám nový telefon!" Pachatelé zneužívají důvěru přes SMS a WhatsApp

Včera 22:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před novou vlnou internetových podvodů. Pachatelé se přes SMS zprávy vydávají za děti obětí a pod různými legendami žádají o zaslání peněz. Několik důvěřivých rodičů už přišlo o stovky tisíc korun.

Bruntálský pohyblivý Betlém je největším mechanickým betlémem v MS kraji

Včera 10:54 | Bruntál | Karel Soukop

Během Vánoc je v celém regionu k vidění spousta různých betlémů různých provedení. Ten největší mechanický v našem kraji je však v Bruntále ve farním kostele. Má celkem 37 objektů, z toho je 27 pohyblivých a 227 figur včetně 80 ovcí.

Vánoční vzkazy od vedení města a zastupitelů, kteří svá přání adresovali obyvatelům Karviné

21. prosince 2024 21:17 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Vánoční vzkazy od vedení města a zastupitelů, kteří svá přání adresovali obyvatelům Karviné

V Havířově se konala Moravskoslezská taneční liga

Ve společenském domě Reneta se uskutečnila soutěž ve společenských a latinskoamerických tancích pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu. A ani tam naše kamera nemohla chybět.

Na unikátní výstavě v Jablunkově jsou k vidění Mona Lisa, díla Rembrandta nebo vzácné knihy

Jen po velmi krátkou dobu bude k vidění výstava několika skvostů, mezi nimiž je například mistrovská replika slavného obrazu Mony Lisy nebo grafické listy od Rembrandta. Muzeum bible umístilo expozici do prostor radnice v Jablunkově.

Muzeum Novojičínska představuje nálezy z dymné jizby

Muzeum Novojičínska představuje unikátní středověké objevy, které vzešly z archeologického průzkumu v domě na Křižíkově ulici. Prezentuje je jako součást výstavy s názvem „Od hradu k předměstí”.

Osobní vůz narazil do stromu ve Starojické Lhotě, těžce se zranil třináctiletý chlapec, řidička vyvázla s lehkým poraněním

21. prosince 2024 20:00 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Tři týmy zdravotnické záchranné služby, hasiči i policisté zasahovali dnes na Novojičínsku u vážné dopravní nehody ve Starojické Lhotě. Osobní automobil tam narazil do stromu, přičemž v autě zůstal zaklíněn třináctiletý chlapec s těžkými zraněními. Padesátiletá řidička utrpěla lehčí poranění.

Nemocnice v Havířově díky dárcům obdarovala vánočními dárky pacienty

20. prosince 2024 13:28 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Vánoce chce každý strávit v rodinném kruhu. Bohužel některé děti, ale i dospělí je prožijí na nemocničním lůžku. Právě tyto pacienty obdarovali hodní dárci. Nemocnice věří, že se z akce stane tradice.

Primátor Frýdku-Místku zhodnotil rok 2024, město se daří postupně rozvíjet

Primátor Frýdku-Místku Petr Korč bilancoval rok 2024 jako období plné výzev i úspěchů. Město dokončilo řadu klíčových projektů v infrastruktuře, školství i sportu. Zároveň představil i několik vizí do budoucna. Především podporu mládežnického sportu, investice do městské infrastruktury a rozvoj kulturního a volnočasového zázemí.

Sbor dětí a učitelů zazpíval na vánočním koncertě k 50. výročí ZŠ Jablunkov

20. prosince 2024 9:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Základní škola v Jablunkově letos slaví 50 let. Tímto výročím byl motivován i vánoční koncert.

Klienti Domova pro seniory Frýdek-Místek dostali od města vánoční dárky

Dárky pod stromeček i přání k narozeninám. Nejen to dostali klienti Domova pro seniory Frýdek-Místek od zástupců vedení města. Ti se opět zapojili do projektu Ježíškova vnoučata a v průběhu návštěvy popřáli i jubilantům.

Nošovice přivítaly Vánoce rozsvícením stromu i lampionovým průvodem

19. prosince 2024 14:00 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

Obyvatelé Nošovic oslavili příchod Vánoc v sobotu před prvním adventem rozsvícením vánočního stromu. Tradiční akci ale předcházel i každoroční lampionový průvod. Ten byl zakončen u Radegastova šenku, kde čekal návštěvníky jako obvykle bohatý program.

Pejsci v útulku Sedliště čekají na nový domov, obdarovalo je i město Frýdek-Místek

Ve Frýdku-Místku se tradice vánoční pomoci nevyhýbá ani zvířatům. Letos vedení města navštívilo psí útulek v Sedlištích, kde přineslo krmivo pro pejsky, kteří zde čekají na nové domovy. Město dlouhodobě podporuje i další organizace, které se starají o zvířata v nouzi.

Frýdek-Místek opět oživuje Zámecké náměstí. Bez aut a s adventním programem

Pohodové Vánoce ve Frýdku. To je název unikátní akce, která dostala cíl opět oživit Zámecké náměstí. To se opět uzavřelo automobilům a připravil se i drobný kulturní program se zapojením řady zdejších obchodníků.

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě
Vydáno 26. února 2023 13:55, Jablunkov, Libor Běčák
Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000035931/historici-a-archeologove-informovali-o-minulosti-knizeciho-domu-v-jablunkove