Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Jednak je to zábava, protože tady jsou v historických úborech vojáci, prodavači, umělci, kejklíři, ale také těšínská kněžna a my tím také sledujeme cíl, který se nazývá poučení, protože spojujeme zábavu s poučením, což je ostatně posláním muzea. A ta těšínská kněžna připomíná, že objekt, ve kterém muzeum sídlí, nechala vystavět, protože byla majitelem města Jablunkova a celého okolí, ostatně celého Těšínského knížectví. Přijela a vojsko ji přivítalo a poděkovalo za to, že tady může působit. Jsme rádi, že se tato akce setkala s kladnou odezvou veřejnosti a lidé si zvykají na to, že muzeum v Jablunkově opravdu existuje, že je otevřeno celoročně a nabízí celou řadu aktivit.”
Přímo v muzeu mohly děti plnit různé úkoly a tématické soutěže.
Josef Bada, návštěvník muzea: "My jsme přijeli z Písečné s mamkou a kamarádem Frantou. Plnili jsme kvízy a dívali jsme se na výstavu."
František Byrtus, návštěvník muzea: "Mi se tady líbilo, jak stříleli z děla a z kuší."
Jaroslav Rabajda, Spolek Šance pro Šance: “Přijeli jsme do Jablunkova v rámci období 30leté války a přijela s námi těšínská kněžna Alžběta Lukrécie mezi své poddané do městečka v době, kdy v Evropě zuřila válka, která nakonec trvala 30 let. A vojáci i ženy, kteří tady přijeli, tak jsou z různých skupin z České republiky a z Polska. Někteří tady jezdí už několik let, takže k tomu regionu nějak přilnuli a prezentují tady život z období první poloviny 18. století.”