Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti házeli z letadla vlastnoručně vyrobenou plechovku plnou citlivých senzorů

  • Palkovice,

Úspěchem skončil pro studenty Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku projekt, ve kterém měli vyrobit malý satelit, který je schopen při pádu z několika stovek metrů měřit různá data. Zařízení o velikosti plechovky nealkoholického nápoje bylo vyhozeno z letadla a k zemi se snášelo na padáku.

Středoškoláci na letišti Místek - Bahno. Zdroj: TV Polar
Jiří Ryška, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: My jsme se přihlásili do soutěže CanSat. Jedná se o vytváření družice, která bude měřit určitá data. Bylo možné jako sekundární misi vytvářet třeba nějaké autíčko, aby to dojelo k nám a nebo měřit další data. My jsme se rozhodli pro to, že budeme měřit další data pro ekologii. Za celý rok jsme vytvořili hodně propagace. Byli jsme na sociálních sítích, naučili jsme se týmově spolupracovat, hodně jsme se v týmu poznali a nakonec jsme to po tom roce zakončili v Brně, kdy se konala dvoudenní soutěž. První den nám zařízení vyneslo letadlo, kdy jsme měli měřit různá data. Druhý den jsme jako tým vše odprezentovali a na konci bylo vyhlášení výsledků. Skončili jsme na čtvrtém místě. Smyslem primární mise, kterou máme určenou, bylo měření teploty, vlhkosti a GPS. V sekundární misi jsem si vymysleli senzor metanu, oxidu uhličitého a také jsme chtěli senzor kyslíku, ale to by přesáhlo povelenou výši nákladů na projekt 10 tisíc korun.”

Několik členů studentského týmu pochází z Palkovic, kde jsou na ně patřičně pyšní.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslíku, starosta Palkovic: “Kdybych chtěl být nadutý, tak řeknu, že jsem zvyklý na to, že máme šikovné děti ve vesnici. Ale teď vážně. Je to tak, že samozřejmě jsme rádi za to, že jsou šikovní a opakují se. Každý rok nás nějaký ročník překvapí, co všechno dokážou ty děti na těch druhých středních školách v okolí Frýdku-Místku a pocházející z naší základní školy, ale samozřejmě je to dané i tím, jakou mají možnost toho rozvoje, té osobnosti v té škole. Ne každá škola, když budeme upřímní, je schopna z těch dětí vydolovat to nejlepší. Takže my jsme rádi, že se tady ta škola s těma dětma spolupracuje. Spolupracuje s námi a my je vždycky podpoříme.”
Martin Tobiáš, ředitel POJ Frýdek-Místek: Ti kluci jsou úžasní. My jsme na ně nesmírně pyšní, protože ta odbornost elektrotechnická a obecně ajťácká v nich už byla taková, že to bylo opravdu neskutečné. Ale na 1. ročník tehdy, ty organizační schopnosti, ty byly naprosto fantastické. Takže my jsme strašně rádi, že k nám chodí takoví studenti, kteří se aktivně a sami zapojili. A máme s nimi sami velké plány, protože podstatná část tady tohoto týmu Paspal v současné době funguje v našem prvním studentském start-upu, který jsme založili na naší škole v rámci jiného zahraničního projektu. Takže bude to opravdu fajn s nimi.”
Jiří Ryška, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: Určitě se do dalšího ročníku přihlásíme. Už máme plány v hlavě, že bychom tam vyslali telefon. Protože, když někdo může vyslat do vesmíru auto, proč bychom nemohli vyslat telefon.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy