Karam je jeden z iráckých křesťanských uprchlíků, který už se nechce nikdy vrátit do rodné země, protože tady našel bezpečí. A to díky Nadačnímu fondu Generace 21 a Slezské diakonii v Českém Těšíně. Před rokem Česká republika přijala celkem 89 křesťanských uprchlíků. Ne všem rodinám se ale v Česku líbilo a některé odcestovaly do Německa či zpět do své země. Vláda, která projekt podporovala, nakonec s Generací 21 rozvázala spolupráci a obnovit se ji ani nechystá.
Daniel Žingor.výkonný ředitel Nadačního fondu Generace 21: “Ti lidé jsou v mnohých ohledech více fixovaní na svoje rodiny, více, než mysleli. Oni přichází z totalitního prostředí a v zásadě oni jsou postaveni před to, že jsou postaveni před vlastní rozhodnutí, a to je pro ně něco naprosto jiného. Kultura je tam jiná. Ten přechod je pro ně neuvěřitelně náročný.”
Slezská diakonie v Českém Těšíně původně pomáhala čtyřem rodinám. Jedna se vrátila zpět do Iráku. Ostatních třináct lidí, včetně čtyř dětí, je tady spokojeno. Učí se česky, děti navštěvují školu, dospěli našli práci. Diakonie bude rodinám pomáhat i přes to, že finanční pomoc Generace 21 končí.
Zuzana Filipková, ředitelka Slezské diakonie: “Budeme jim určitě pomáhat v integraci v pracovním procesu, protože například ženy v Iráku vůbec nepracují. Takže ony nastupují do práce, ale není to pro ně vůbec jednoduché. Podle toho, kolik finančních prostředků získáme, tak bude i míra podpory”.
Karama chce Slezská diakonie podpořit především ve výuce Českého jazyka tak, aby mohl vystudovat univerzitu v Olomouci.
Karam Al-Ajmaeah, křesťanský irácký uprchlík: “Dobrý den, já jsem Karam. Jsem z Iráku. Mám 22 let. Studuji v Olomouci a bydlím v Českém Těšíně.”