Nemocnice a zvláště pak některá oddělení vyžadují naprosto čisté prostředí. Proto se Krajský úřad zapojil do projektu Nové prvky pasivní ochrany a spolufinancuje nanonástřiky na bázi titanu. V Havířově bylo k ošetření vybráno oddělení interní JIP.
“My jsme tento materiál použili nejdříve v Městské nemocnici v Ostravě, kde jsme ho testovali rok. Testovali jsme, jak účinkuje. Materiál má širokospektrální účinky. Mimo jiné dokáže eliminovat všechny mechanické, organické a chemické nečistoty na povrchu,” řekl jednatel společnosti NanoZone Jaromír Hanačík.
Testy v ostravské nemocnici ukázaly, že se snížil až o 70% výskyt mikroorganismů na ošetřených plochách.
“Byli jsme odborníky v naší nemocnici vybráni jako specializované pracoviště. Mohlo by to být přínosné, protože u nás bývají hospitalizováni pacienti vysoce rizikoví i po stránce infekční,” uvedla staniční sestra JIP, NsP Havířov Martina Roskošná.
Před samotným nástřikem musí nemocnice vždy nechat celé oddělení vymalovat.
“Naše pacienty z JIP jsme přestěhovali na chirurgickou JIP. V rámci personální unie byla v nemocnici Karviné-Ráji vybrána chirurgická JIP, u nás interní JIP,” vysvětlila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Renata Tydlačková.
Do projektu budou postupně zapojeny vybraná oddělení ze všech krajských nemocnic.