Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domkaři v Havířově dostanou kompostéry

  • Havířov,

Radnice v Havířově každoročně zaplatí přes pět milionů korun za svoz bioodpadu od rodinných domů. Nyní z dotace získají domkaři kompostéry, čímž by se měly náklady snížit.

Mnoho domkařů v Havířově pěstuje na zahradě zeleninu, kosí trávu. Veškerý odpad pak končí v kontejnerech, který musí radnice vyvážet na skládku. Město proto udělalo mezi obyvateli průzkum, zda by měli zájem o kompostéry.

“Sesbírali jsme přes tisíc žádostí o kompostéry a proto jsme se v rámci snižování i této složky odpadu rozhodli z dotačního titulu kompostéry pořídit,” uvedla Eva Wojnarová z odboru komunálních služeb.

“Přiznám se, že jsem nevěděla, že město kompostéry pořizuje. Jelikož jsme se přistěhovali, tak přemýšlím, kde umístit hnojiště,” řekla domkařka, která má o nádobu zájem.

Kompostéry budou mít objem 1100 litrů. Město si od toho kroku mimo jiné slibuje i snížení nákladů na svoz bioodpadu.

“Svoz bioodpadu není pro město zrovna levnou záležitostí. V loňském roce jsme od rodinných domů vyvezli zhruba 2 300 tun bioodpadu, což nás stálo 5,5 milionu korun,” doplnila mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Kompostéry domkaři dostanou po letních prázdninách, a to na základě výpůjčky. Po šesti letech se stanou jejich majetkem. Pokud bude o nádoby zájem a bude vypsán vhodný dotační titul, město nevylučuje, že požádá o další dotaci. Ta hradí 85% nákladů na pořízení kompostérů.
GaGro stavby s.r.o. - pracoviště
Havířov
od 21 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

UXA VKP s.r.o.
Havířov
od 15 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

KUNETO s.r.o.
Karviná
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků