Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice v Havířově zvýší nájemné v městských bytech

  • Havířov,

V následujících pěti letech chce Havířov investovat až půl miliardy korun do oprav bytového fondu. Značnou část budou stát výměny výtahů. I proto se radnice rozhodla zvýšit nájemné.

Tyto retro výtahy jsou v mnoha domech v Havířově. Jsou ze sedmdesátých let a ve špatném technickém stavu. Jejich výměna je více než nutná. Takto nevyhovujících výtahů je ve městě více než sto. Jejich oprava či výměna bude stát zhruba 180 milionů korun.

Radnice se rozhodla, že si na tyto investice vezme úvěr.

"Bavili jsme se o částce 200 milionů korun. Vycházíme z toho, že jenom ve výtazích potřebujeme ze 189 opravit 132 výtahů a při průměrné ceně 1,3 milionu korun jsme v částkách 200 milionů korun,” řekl primátor města Josef Bělica (ANO).

I z tohoto důvodů radní rozhodli, že po deseti letech zvýší nájemné. V sanovaných domech nyní lidé platí 55 korun za metr čtvereční.

"Maximální výše bude 75 korun pro nové nájemníky a 65 korun pro nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Důležité je, že nájemníci, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, mají bonus v podobě čtyřleté fixace,” vysvětlil jednatel Městské realitní agentury Jiří Lankočí.

Město věří, že tento nepopulární krok lidé pochopí.

"Mě se to také nelíbí, že se všechno zdražuje. Ale jestli chceme něco mít, musí se to zaplatit,” řekla jedna nájemnice.

"Důchody se zvedají, ale co z toho, když je všechno drahé. Tu je taky hodně důchodců,” dodala jiná žena.

Úprava nájemného začne platit od 1. července.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy