Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Legislativa tlačí ke zvyšování recyklace. V Česku ale chybí odběr pro druhotné suroviny

  • Havířov,

V Havířově a Ostravě se připravuje výstavba zařízení na zpracování komunálního odpadu. Smyslem nové legislativy je vytřídit co nejvíce surovin. Bude ale o ně na trhu zájem? Společnosti už nyní hledají odbyt v zahraničí.

S jistotou bude platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu. Cílem je zvýšit recyklaci. Otázkou prozatím je, zda se datum posune z roku 2024 na rok 2030. Některá města na definitivní schválení legislativy vyčkávají, jiná už se připravují. Havířov založil akciovou společnost a chystá se postavit velké zařízení na zpracování komunálního odpadu. Odborníci však upozorňují, že v systému chybí důležitý článek, kterým je následná využitelnost vytříděného odpadu.

“Řešení vidíme nepochybně v tom, aby do té národní legislativy, aby do toho balíku byly doplněny konkrétní nástroje na podporu recyklace. Jinak nám tu hrozí to, že obce a města budou ohromě třídit, ale pokud nepodpoříme koncovky, které dokáží z druhotných surovin něco vyrobit, tak potom k čemu takový příběh je,” řekl ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Havířov tuto skutečnost také vnímá, nicméně už nyní hledá na komodity odbyt i mimo Českou republiku.

“Je to skutečnost, že ČR není připravena, co se týče recyklačních kapacit, na zpracování veškerých druhotných surovin, které se u nás na trhu mohou objevit. Jednou z hlavních priorit našeho projektu je hledat možnosti upotřebení druhotných surovin, které na našem zařízení budou produkovány. Soustředíme se na celou Evropskou unii, celý evropský trh, protože u nás ty kapacity nejsou. Ale jsou zde už signály a vedeme jednání se společnostmi, které mají záměr budovat recyklační kapacity a měly by zájem o odběr,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Zařízení na zpracování komunálního odpadu bude stát v areálu bývalého Dolu Dukla. V provozu bude od roku 2023.

Podobný projekt připravuje také ostravská společnost OZO. I ta by měla být připravena na zpracování směsného komunálního odpadu do roku 2023.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků