Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Nové šedé kontejnery umožní lidem ve Frýdku-Místku třídit drobné kovy

Lidé ve Frýdku-Místku se mohou nově zbavovat drobného kovového odpadu ve speciálních kontejnerech. Radnice prostřednictvím Frýdecké skládky rozmístila po městě 50 šedých nádob. Díky třídění drobných kovů se tak ulehčí komunálnímu odpadu.

Frýdecká skládka postupně sváží vánoční stromky od popelnic

Frýdecká skládka v lednu sváží vánoční stromky. Popeláři objíždějí město, aby odložené stromky u popelnic sesbírali. Stromky se pak sváží na skládku, kde se zpracují na výrobu kompostu. Důležité proto je, aby byly důkladně odstrojeny.


Při obecní zabijačce Palkovjané zahájili stavbu nového komunitního centra

Trochu jiný průběh měla letošní Obecní zabijačka v Palkovicích. V průběhu hodování byla slavnostně zahájena stavba nového komunitního centra.

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu rozhodovali o přehradě. Většina byla pro

26. dubna 2025 19:22 | Bruntál | Yvona Fajtová

V Nových Heřminovech proběhlo referendum o protipovodňové přehradě, která má zatopit část obce. Lidé od rána hlasovali o tom, jestli souhlasí se záměrem vybudovat protipovodňová opatření včetně přehrady.

Lidé si výjimečně prohlédli třídící linku odpadů. Na Den země ji zpřístupnily TS Opava

26. dubna 2025 18:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Technické služby Opava se zapojily do akce Den země, který připadá na 22. dubna a jeho cílem je podpořit ochranu přírody. Uspořály exkurzi na třídící linku odpadů.

Do Nemocnice Karviná - Ráj se vydaly panenky až z Krnova a rozveselily hospitalizované děti

26. dubna 2025 15:45 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Nemocnice Karviná - Ráj spojila síly s organizací Harmonie a přijala panenky, které ušili mentálně postižení klienti. Panenky tak budou dělat radost hospitalizovaným dětem.

Zámek v Hradci nad Moravicí nabídne novinku. Na konci května zpřístupní nový prohlídkový okruh

26. dubna 2025 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Zámek v Hradci nad Moravicí zahájil letní sezonu a na letošní rok chystá novinky. Už na konci května zpřístupní nový okruh s názvem Poklady hradeckého zámku.

Aplikaci Munipolis mohou nyní používat i Karviňáci a mít tak aktuální informace na dosah ruky

26. dubna 2025 15:49 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

V Karviné nově funguje aplikace Munipolis, která zprostředkovává aktuální informace z mnoha oblastí dění ve městě. Občané tak budou moci komunikovat s městem a dozvídat se vše v předstihu.

Dobrovolníci pokračují v zalesňování Beskyd po kůrovcové kalamitě

26. dubna 2025 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Několik stovek nových stromů vysadili dobrovolníci, kteří se zúčastnili akce Stromy pro Javorník. V pátek své sazeničky zasadili studenti a v sobotu pak další dobrovolníci.

České a polské děti společně poznávaly centrum Ostravy díky projektu Ruku v ruce

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se zapojila do česko-polského projektu Ruku v ruce. Ten pokračoval už třetím setkáním. Tentokrát se díky němu žáci základní školy z polské Ratiboři spolu s žáky dvou základních škol z obvodu seznámili s historií centra Ostravy.

Den Země opět přinesl spoustu podnětů k udržitelnějšímu způsobu života

26. dubna 2025 15:52 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Na Masarykově náměstí se uskutečnil Den Země. Akce i letos přilákala množství dětí i dospělých. Součástí nabídky stánků a atrakcí bylo hlasování ve výtvarné soutěži z udržitelných materiálů.

Nejstarší turistický pochod v ČR, Bezručova Moravice, zaznamenal rekordní návštěvnost

25. dubna 2025 10:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Hradci nad Moravicí proběhl už 65. ročník Bezručovy Moravice. Jde o nejstarší dálkový pochod v Česku. Připraveno bylo 6 turistických tras a tři cyklotrasy.

Slavnost Vítání Velikonoc hostila letos Horní Čeladná

Slavnost Vítání Velikonoc se v předcházejících letech odehrála u Památku Josefa Kaluse nebo na náměstí a letos se uskutečnila na novém místě, návštěvníkům představila další část Čeladné.

Stovky meteoritů, světové unikáty i přednášky. Muzeum meteoritů zvětšilo prostory

Po letech v malých prostorách se Muzeum meteoritů ve Frýdku-Místku přestěhovalo do nového, výrazně většího zázemí. Na návštěvníky čekají stovky exponátů z celého světa, a hlavně různých koutů vesmíru. Připraveny jsou i pravidelné přednášky pro veřejnost i pro školy.

Senioři ve Frýdku-Místku se učili hrát moderní společenské hry

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku hostilo Den deskových her. Město spolu se sociálním odborem připravilo zábavné dopoledne pro seniory plné zajímavých her a aktivit, které podporují paměť i logické myšlení.

Dobrovolní hasiči z Frýdku mohou zasahovat u dopravních nehod, rozšířili si působnost

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek získala rozšířenou působnost. Od letošního roku může zasahovat i u dopravních nehod. Dobrovolní hasiči mají k dispozici nejen potřebné školení, ale i odpovídající techniku, kterou jim nakoupilo město za téměř milion korun.

Den Země ve Frýdku-Místku letos láká do světa rostlin a stromů

V pátek 25. dubna se v Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku uskuteční další ročník Dne Země. Výchovně-vzdělávací akce pro veřejnost i školy se letos zaměří na téma „Svět rostlin a stromů“. Návštěvníky čeká pestrý program, ekologická stanoviště, soutěže i vystoupení se zvířaty.

Klienti se zabydleli v opravené pobočce DPS ve Frýdku-Místku. Služba je plně obsazena

Modernizovaná pobočka Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je od března plně obsazena. Vzniklo zde 27 lůžek určených pro seniory s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí. Domov funguje od začátku letošního roku jako samostatná příspěvková organizace města.

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů
Vydáno 29. ledna 2024 14:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041268/frydecka-skladka-prebira-plasty-rucne-mesto-apeluje-na-spravne-trideni-odpadu