Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

Frýdek-Místek |

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Děti do 15 let nebudou ve Frýdku-Místku platit za odpady

11. září 2025 13:45 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek osvobodil děti do 15 let od poplatku za komunální odpad. Úleva začne platit od ledna příštího roku a dotkne se téměř pěti tisíc dětí. Jde o koaliční návrh v rámci prorodinné politiky, který má rodinám ušetřit další položku v rozpočtu.

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Fulnek opět získal Odpadového Oskara, občanům nabízí efektivní způsob třídění

5. listopadu 2025 9:00 | Fulnek | Michal Slonina

Město Fulnek se opět stalo obcí s nejnižší produkcí směsného komunálního odpadu v Česku. Jeden obyvatel ho tu za rok vyprodukuje průměrně jen necelých 102 kilogramů. Město si za to vysloužilo Odpadového Oskara.


V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

FNO obnovila kardiologickou ambulanci pro novorozence, je umístěna na oddělení neonatologie

FNO obnovila specializovanou kardiologickou ambulanci pro novorozence. Nové pracoviště na Oddělení neonatologie umožní vyšetřovat nejmenší pacienty přímo v prostředí, které dobře znají, a bez nutnosti návštěvy centrální kardiologie.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Včera 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Včera 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty. Projekt navazuje na zimní bruslení

Včera 16:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Dnes 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

24. června 2026 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

24. června 2026 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

24. června 2026 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

24. června 2026 8:27 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů
Vydáno 29. ledna 2024 14:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041268/frydecka-skladka-prebira-plasty-rucne-mesto-apeluje-na-spravne-trideni-odpadu