Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Sběrný dvůr pod estakádou ve Frýdku-Místku se nově výrazně zvětšil

28. března 2024 16:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Frýdlantský miniexpres

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou ještě pohodlněji vozit odpad do sběrného dvoru pod estakádou. Nově byl totiž za necelé tři miliony korun výrazně rozšířen. Dá se do něj vjet autem a odpad pohodlně vyložit.

Frýdek-Místek řeší úklid, opravy i autovraky ve veřejném prostoru

12. října 2023 13:50 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé ve Frýdku-Místku mohou dopředu hlásit odložení odpadu, který pochází z veřejného úklidu. Nevytvoří tím tak černou skládku a zajistí dopředu svoz. Město tak usiluje o čistotu veřejného prostoru. Dále řeší i jiná problémová místa, opravy nebo stojící autovraky.


V Bredě objevili historické schodiště. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let

Včera 13:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Bývalý obchodní dům Breda ukrýval historické schodiště. Objeveno byla náhodně při jeho kompletní rekonstrukci, která právě probíhá. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let.

Děti si v Palkovicích užily čarodějnické odpoledne a s dospělými postavily májku

Všichni malí čarodějové a čarodějky z Palkovic se poslední dubnový pátek sešli ve sportovním areálu, kde si společně užili zábavné čarodějnické odpoledne plné soutěží.

Medaile ukradené z hrobu policisty našli jeho kolegové pomocí DNA

Včera 9:51 | Ostrava-město | Libor Běčák

Zloděje, který v roce 2022 ukradl medaile z hrobu ostravského policisty zemřelého při tragické nehodě, usvědčila DNA nalezená na stužkách, které po krádeži ještě na vítkovickém hřbitově odhodil.

Magická noc si posledního dubna podmaní centrum města

První velkou akcí pod širým nebem bude v Novém Jičíně posledního dubna tradiční pálení čarodějnic. V tento den se otevře i rekonstruované Laudonovo nádvoříčko a novinkou bude ohňová show.

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí

26. dubna 2024 12:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí. Společnost ČEZ zde za 2 miliardy korun postaví novou nízkoemisní teplárnu, která zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let.

ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

26. dubna 2024 10:39 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

Mateřská škola v Horní Suché oslavila 100 let

Mateřská škola na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché oslavila v Dělnickém domě krásných 100 let. Program byl bohatý a hlavně barevný.

Dlouholetý trenér juda Zdeněk Frenštátský získal Cenu města Havířova

26. dubna 2024 10:28 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Kulturním domě Leoše Janáčka radnice ocenila osobnosti ve vybraných oblastech společenského života. Cenu města Havířova za rok 2023 si odnesl dlouholetý trenér Zdeněk Frenštátský.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

Dny dobrovolnictví přibližují činnost dobrovolníků. ADRA Frýdek-Místek stále hledá lidi ochotné pomáhat

Dobrovolníci slaví své dny. Členové různých organizací, kteří pomáhají bez nároků na odměnu, jsou nepostradatelnou skupinou v sociálních službách ve Frýdku-Místku. Aktuálně si zájemci mohou práci dobrovolníků dokonce vyzkoušet nebo se o dobrovolnictví něco dozvědět.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů
Vydáno 29. ledna 2024 14:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041268/frydecka-skladka-prebira-plasty-rucne-mesto-apeluje-na-spravne-trideni-odpadu