Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.
Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."
Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."
Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.
Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."
Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.