Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov chce pomáhat lidem v nouzi. Do projektu Housing first se ale nezapojí

  • Havířov,

Housing first, nebo-li bydlení především. Jde o projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, který má primárně pomáhat bezdomovcům, překážkou ale nejsou žadatelé o bydlení závislí na alkoholu nebo drogách. Několik neziskových organizací nebo měst se do výzvy zapojilo, v Havířově ale tento typ projektu odmítají.

Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je projekt Housing First, nebo-li “Bydlení především” popsán jako primární pomoc s bydlením cílové skupině lidí bez domova, kteří mají špatný zdravotní stav, jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, mají vážná duševní onemocnění a další zdravotní omezení. Na projekt vyčlenilo ministerstvo 150 milionů korun. O dotaci se mohli ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace.

 “Na prvopočáteční konzultace se přihlásilo 22 subjektů z řad neziskových organizací nebo měst a obcí, z nichž 17 podalo žádost. 15 žádostí prošlo do druhého kola, z toho tři se realizují v rámci MSK,” řekla vedoucí tiskového oddělení MPSV ČR Barbara Hanousek Eckharodová.

Havířov se do projektu rozhodně nezapojí, protože vidí v projektu rizika. Ve městě již funguje projekt Prevence bydlení a to ve spolupráci s Armádou spásy. Ta může pro tyto lidi získat byt a po celou dobu na klienta dohlíží a pomáhá mu se začlenit zpět do běžného života.

"Já osobně vidím problém v tom, že v tomto programu je spolupráce s jakoukoliv sociální službou na bázi dobrovolnosti. Což teda je i v ostatních sociálních službách. Nicméně, pokud já jako klient nebudu chtít spolupracovat s nějakou sociální službou, která mi bude pomáhat ten můj život v oblasti bydlení zlepšit, tak nemusím spolupracovat. Teď záleží na tom, jestli já jako klient jsem připravena žít životem jiných lidí. To znamená platit nájemné, všechny služby a poplatky s tím spojené, a nebo ještě připravená nejsem. Někdy máme totiž takovou představu, že umíme spoustu věcí, ale v konečném důsledku zjistíme, že ještě sebemenší podpora by nás mohla uchránit od neblahých důsledků,” řekla náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

Například i v sousední Karviné se na do projektu nezapojí.

"Ten princip je postavený na tom, že neziskovky si pronajmou deset bytů a budou dělat prvotní prostupné bydlení. Těch projektů jsem viděl za 30 let spoustu, ani jeden nedopadl. Nejsem přesvědčen, že by zrovna na našem území, které je tou sociální skladbou postižené dostatečně, tady vytvářeli další podhoubí pro neziskové projekty. Já jsem přesvědčený, že jde o vyhozené peníze. Máme úplně jiné představy o tom, jak by se měl řešit sociální systém. Stáhli jsme to do 10 bodů, které jsme předali na MPSV a jsem přesvědčen, že minimálně několik z nich by se dalo uvést do života do provozu  a že by pomohly k ozdravení české společnosti,” vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Zda se do projektu některé neziskové organizace přihlásí v Havířově, budeme sledovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků