Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chytré křižovatky budou v Havířově upřednostňovat záchranáře a autobusy

  • Havířov,

Havířov se chystá zavést systém chytrých a bezpečných křižovatek. Ocenit by to mohly zejména složky Integrovaného záchranného systému a také řidiči autobusů.

Tato dopravní nehoda se stala v Havířově při výjezdu hasičů k události. Cestu jim zablokoval osobní automobil. Největší riziko záchranným složkám hrozí právě při průjezdu křižovatkou. Město se proto chystá zavést systém chytrých křižovatek.

"Pojem chytrá křižovatka znamená, že semafor má v sobě zabudovaný řadič, který preferuje integrované záchranné složky. To znamená, že když vyjede sanitka z nemocnice, nastaví kudy pojede a všechny křižovatky v trase se přepnou do módu, kdy otevřou průjezd pouze této sanitce a všechnu ostatní dopravu zpomalí. Další mód, který funguje, je mód pro MHD. Křižovatka vydá signál řidiči zůstaň ještě dvě minuty v zastávce a pak budeš mít zelenou. Cílem toho je zlepšit průjezdnost Havířovem, zlepšit bezpečnost,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Podle záchranných složek nejsou tyto chytré křižovatky prozatím v kraji běžné. Záchranáři nový systém uvítají.

"Známe to, zvláště v dnešních městech, která jsou přeplněná a řidiči až neochotně přepouštějí místa záchranářům. To znamená, že my jsme velmi rádi a já osobně se rád s chytrým systémem seznámím,” řekl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

"Ve všech výjezdech může toto opatření zlepšit plynulost jízdy sanitního vozidla a tím zvýšit komfort pacientovi, který je zraněný bez otřesů a manévrů vlivem rychlostní jízdy,” řekl mluvčí  ZZS MSK Lukáš Humpl.

V příštím roce Havířov bude řešit projektovou dokumentaci a žádat o dotaci. Realizace projektu chytrých křižovatek je plánována na rok 2021.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy