Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová povinnost zajistit nádoby na třídění jedlých tuků a olejů města nezaskočila

  • Havířov,

Od Nového roku musí všechny obce zajistit odběrová místa na jedlé tuky a oleje. Mnohá města se na to připravila už dopředu. Například v Orlové mohou lidé takto třídit odpad už čtyři roky.

Přepálený tuk po smažení by se rozhodně neměl vylévat do dřezu. V kanalizačním systému to způsobuje velké problémy. Od letošního roku platí zákon, že obce musí obyvatelům umožnit vyhazovat tuky a jedlé oleje na sběrných místech. Pro Orlovou to však není žádná novinka. Občané mohou tuky třídit už od roku 2015.

4,05 Na začátku projektu bylo vybudováno 17 stanovišť, kde lidé mají možnost odkládat tyto jedlé tuky a oleje. Postupem času a zkušeností byl počet snížen na patnáct stanovišť," řekla za společnost SMO Veronika Nogová.

V Havířově mohou lidé třídit tento druh odpadu od loňského léta.

"Teď kontejnerů bude třicet po celém městě, když uvidíme, že některé se nám rychle naplňují, tak je posílíme, když uvidíme, že pomalu, tak je přesuneme jinde,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL). 

V Karviné mohou jedlé tuky a oleje lidé do sběrného dvora technických služeb odevzdávat od začátku jeho fungování. Nově Karviná na své náklady pořídila 35 nádob, které jsou rozmístěny různě po městě. Nejvíce je jich u školních jídelen, kde se vaří ve velkém.

I v ostatních městech mohou lidé oleje a tuky donést do sběrných dvorů, a to v uzavřených plastových nádobách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy