Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodiče, pečující o mentálně postižené, si díky odlehčovací službě zajedou třeba na dovolenou

  • Havířov,

Příspěvková organizace Santé v Havířově zavádí novou službu, takzvanou respitní péči. Rodiče mentálně postižených, mnohdy už dospělých dětí, to vítají všemi deseti.

Paní Jiřina Nevrlá z Havířova se celý život stará o svou mentálně postiženou dceru. Snaží se jí dát maximum. 32letá Hanka během dne navštěvuje denní stacionář Santé. Městská organizace nyní chce rodičům ještě více pomoci a zavádí odlehčovací službu. 

“Odlehčovací služby byla zřízena na žádost rodičů, opatrovníků, kteří poskytují celodenní péči o své blízké,” řekla ředitelka Santé Michaela Rosová.

Paní Nevrlá nyní bude moci například v klidu odjet na dovolenou, protože bude vědět, že je o dceru dobře postaráno.

“Pečovat každý den o takové dítě, je velmi náročné. My jsme využívali služeb v Ostravě, ale tam jsme dceru odvezli a celý týden tam byla bez kontaktu se svým okolím, kamarády,” řekla maminka Hanky Jiřina Nevrlá.

Respitní péči zajišťují také sociální služby města. Ta je ale určená zejména pro seniory.

“Tyto cílové skupiny úplně nejdou k sobě. Jsou to mladší lidé, senioři vyžadují jinou péči a jiný přístup,” řekl náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

Odlehčovací služba pro lidi s mentálním postižením starších patnácti let se nachází v domě s chráněným bydlením. Délka jednorázového pobytu nesmí přesáhnout patnáct dnů. Celkově ale během roku může jeden klient využít službu až na po dobu tří měsíců. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy