Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci bojují o sociální jistoty, jaké mají například policisté. Vše bude záležet na poslancích

  • Havířov,

Mnohá města bojují s nedostatkem strážníků. Ředitelé jsou názoru, že situaci by pomohly vyřešit benefity v podobě možnosti předčasného odchodu do důchodu, nebo výsluh. O novele zákona o obecní policii nyní jednají poslanci.

Práce policistů je fyzicky i psychicky náročná. Stejně tak ale i strážníků městských policií. Přesto mezi nimi existuje velký rozdíl a to v sociálních jistotách. Policisté mají ze zákona nárok po odpracovaných letech ve službě na rentu. 

"My v rámci kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hl. města Prahy na tom pracujeme intenzivně už asi osm let. Nejdříve jsme chtěli výsluhy, abychom měli takové možnosti, jak má policie ČR, ale tam je to asi neprůchodné. Teď jsme se zaměřili na to, aby byla možnost odejít do předčasného důchodu, ale aby za to nebyly nějaké sankce,” řekl ředitel MP Havířov.

Podporu nalezli zástupci obecních policií u Svazu města a obcí co se týče odchodného. 

Novela zákona o obecní policii se nyní projednává v poslanecké sněmovně. 

"Ty jednotlivé změny, který ten konkrétní zákon přináší, jsou velmi pozitivní pro městskou policii a já je podporuji. V rámci poslanecké sněmovny věřím, že se nám podaří pro tuto novelu získat většinu ," řekl primátor Havířova a zároveň poslanec PS Parlamentu ČR Josef Bělica (ANO).

Právě větší sociální jistoty by mohli vyřešit problém s nedostatkem strážníků.

"Já sám bych to osobně uvítal a byl by to přínos i pro ostatní mé kolegy, že by to byl jeden z motivačních prvků vůči této nelehké práci," řekl strážník MP Havířov Michael Karkoška.

Konkrétně, jakým způsobem by se to mohlo vás dotknout?

“Mě konkrétně, že bych mohl jít do penze dřív než v 65 letech. Já bych mohl jít do penze před 62 rokem věku,” řekl strážní MP Havířov Michael Karkoška.

 V Havířově mají nyní sedm lidí podstav. Pokud bude novela schválena, věří že o práci strážníků bude větší zájem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy