Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Orlová zvažuje vlastní výstavní síň

  • Havířov,

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.

Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.

"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi). 

I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj. 

O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.

"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy