Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Retenční nádrže a úpravy na vodních tocích. Orlová a Havířov se snaží udržet vodu v krajině

  • Havířov,

Města si stále více uvědomují problém se suchem a realizují různé projekty. V Orlové a Havířově staví retenční nádrže a chystají opatření i na vodních tocích.

Srážky v posledních dnech přírodě určitě pomohou. Nicméně, problém se suchem zdaleka nevyřeší.

Města si problém uvědomují. V Havířově, v městské části Šumbark, zachycují veškerou dešťovou vodu do nové retenční a zároveň zádržné nádrže pod parkovištěm.

"Těch 120 kubíků vody, které jsou zádržné, využíváme pro čištění komunikací, kanalizací, čištění čerpacích stanic splaškových vod, ale také pro zalévání zeleně ve městě. Když taková retenční nádrž nebyla, tak jsme byli nuceni používat klasickou pitnou vodu z rozvodu,” řekl náměstek Technických služeb Havířov Václav Zyder.

Město plánuje vybudování dalších retenčních nádrží. Stejnou cestou se vydali i v sousední Orlové, kde také vybudovali velkou retenční nádrž se vsakem.

Město má rovněž zpracovanou územní studii vody.

"Další opatření v budoucnu budou i na jednotlivých vodních tocích. Jsou to různé hráze, nádrže, malé vodní nádrže a podobně. Samozřejmě je problém zadržet vodu, bohužel, ani geologie nám není moc příznivá, protože na většině území nelze zasakovat. To znamená, že ji dokážeme zadržovat jen pomocí úprav na vodních tocích,” řekla vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkovská.

Orlová, Havířov, Karviná a Ostrava jsou rovněž zapojení do projektu LIFE-IP, který zastřešuje Moravskoslezský kraj a který bude koordinovat společné kroky na období deseti let. Projekt je zaměřen právě na efektivní využívání zdrojů, k ochraně a zlepšení životního prostředí a přírody.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy