Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Testy v havířovském domově seniorů odhalily další nakažené klienty i zaměstnance

  • Havířov,

Ve středisku Luna, což je jedno ze dvou zařízení Domova seniorů v Havířově, o víkendu hygiena odebrala další vzorky na Covid-19. A výsledky odhalily nové nakažené klienty. Radnice požádala kraj o umístění pozitivních seniorů do krajských nemocnic.

Situace v domově seniorů Luna v Havířově se komplikuje. O víkendu hygiena odebrala vzorky dalším klientům i zaměstnancům. Některé vyšly pozitivní. V testování se bude pokračovat.

Domov nerozumí tomu, proč nemohou být otestováni všichni klienti a zaměstnanci najednou.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Hygiena určuje, kdo bude testován, kolik lidí bude testováno, v jakých časových odstupech. Je to jejich zodpovědnost, my do toho nemůžeme vstoupit ani jako zřizovatel, ani jako vedení domova seniorů. Nemůžeme žádné testy nařídit. Ta frekvence, počet testů, to není na nás, neovlivní to ani město, ani vedení domova. Krajská hygiena s námi vůbec nekomunikuje v tomto směru.”

Pozitivní klienti nemohou zůstat v domově, protože dočasně vyhrazené karanténní oddělení bylo po ukončení nouzového stavu opět obsazeno novými klienty.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Po ukončení nouzového stavu a rozvolnění opatření se tato karanténní oddělení obsadila žadateli, kteří žádali o umístění v domově. Takže v dnešní době máme kapacity obou středisek naplněné a nemám možnost nějakým přestěhováním tady ty karanténní jednotky udělat. Ti klienti, kteří jsou pozitivní, tak jsou rozeseti po poschodích, nikoliv na jednom místě, jsou rozeseti po celém traktu. Vzhledem ke kapacitě Luny, která má 184 klientů, tak těch nynějších devět je problematické umístit, soustředit na jedno místo.” .

S hospitalizací domovu pomůže kraj.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK:  "V neděli jsme to s paní náměstkyní Goreckou řešili, je to domluvené. Momentálně všichni klienti Domova seniorů v Havířově budou přemístěni do karvinské nemocnice a čekáme na další výsledky. V případě, že by byli další pozitivní, tak budou umístěni do některého z krajských zařízení.”

Ve druhém středisku Helios, kde se také objevil covid-19, se prozatím nákaza dál nešíří. 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Musím říci, že od začátku, jak při nouzových opatření, tak potom při rozvolňování, my dodržujeme ta nejpřísnější hygienická opatření, která můžeme mít v tom domově zavedená. Já bych chtěl touto cestou poděkovat všem zaměstnancům a vedení domova seniorů, protože ta práce není jednoduchá. Ty dámy na tom oddělení odvádějí neskutečné penzum práce a já si toho nesmírně vážím.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy