Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uplynulo osm let od metylalkoholové kauzy, při které zemřely desítky lidí

  • Havířov,

Na začátek září roku 2012 v životě nezapomenou v havířovské nemocnici. Právě tam velmi rychle odhalili, že do oběhu se musel dostat pančovaný alkohol. V metylalkoholové kauze zemřelo na padesát lidí, nejvíce pak v Moravskoslezském kraji.

Je to osm let, co v havířovské nemocnici začali přijímat pacienty v těžkém stavu, kterým selhávaly orgány a kteří začali rychle umírat. Tým primáře Roberta Bocka z anesteziologicko-resuscitačního oddělení začal mít během pár dnů jasno. Otrava smrtícím metylalkoholem.

Na ARU ležel i tento pacient, který vypil závadnou vodku, ale proložil ji i nepančovaným alkoholem. To mu zachránilo život.

pan Martin, pacient: "Oni to moc rozebírají, kdyby mě z té garáže nevytáhli, tak ani o ničem nevím.”
Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Alkohol působí jako alternativní substrát. Ve chvíli, kdy jsme měli jasnou diagnózu, tedy jasnou ještě úplně ne, ale velice suspektní, tak jsme alkohol podali a podali jsme ho i u dalších pacientů a po nějaké době, týdnu, už si to přesně nepamatuji, jsme měli k dispozici fomepizol, tak jsme používali ten. Ale ten mechanismus účinku je stejný. Alkohol je jed, který se použije jako protijed. Byla to určitě nová zajímavá zkušenost a ty postupy, které byly optimalizovány v průběhu celé té kauzy, tak do dneška využíváme.”

Během metylalkoholové kauzy zemřelo na padesát lidí. Další desítky mají doživotní následky, jako například pan Lipina, který díky lékařům přežil, ale oslepl.

pan Lipina: “Dal bych jim to vypít a přál bych jim, aby dopadli jako já, nebo aby se jim stalo ještě něco horšího.”
Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Ti pacienti jsou sledováni. Byli několik let sledovaní v centru v Praze. S některými jsme se i setkali. Jednoho z těch posledních, který byl ve velmi těžkém stavu, ale podařilo se ho vyléčit, se do dneška občas setkáváme a je to takové příjemné setkání."

Hlavní dva míchači už sedí několik let ve vězení, ve kterém zůstanou do konce života. A padly i další tresty. S provozovatelem tohoto stánku v Havířově, kde po požití umírali první lidé, ještě ani po osmi letech pravomocný rozsudek nepadl. Martin Svoboda se cítí nevinný, protože alkohol nakupoval od zaměstnance likérky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy