Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z kroužku ochránců přírody přišly letos poprvé o společné vypouštění bažantů do volné přírody

  • Havířov,

Ochránci přírody každým rokem vypouštějí mladé bažanty do volné přírody. Což je zážitek zejména pro děti z kroužku, které se o zvířata starají. V letošním roce u toho bohužel být nemohly. Ochránci věří, že jim to vynahradí.

Kvůli květnovým dešťům, přežilo ve volné přírodě málo mladých bažantů. Ochránci přírody s místním zemědělcem se již dlouhodobě snaží populaci ptáků zvyšovat. V letošním roce se ale rozhodli, že nebudou mladé bažanty vypouštět hromadně na louce, ale postupně, a to v prostředí, kde jim nehrozí nebezpečí od predátorů.

Jan Kotula, místní zemědělec: “Říkali jsme si, že to pro ně bude pro jejich aklimatizaci lepší. Je to po hejnu do dvaceti kusů a máme za to, že by se měli pomaličku rozlézt do přírody a tím pádem by nemusel být tak velký predační tlak a mohlo by nám jich více přežít.”

V areálu na statku, kde mají své zázemí ochránci přírody, se děti z kroužku celoročně starají o různá zvířata. Letos poprvé, kvůli opatřením, nemohly být u vypouštění bažantů.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Je mi strašně líto, že ty děti, které si to zaslouží, aby tady byly, protože se celoročně starají, tady nemohou být. Je mi to líto. Ale bohužel jsou takové příkazy a musí se respektovat.”

Jaké akce jste měli s dětmi na podzim naplánované, protože vy tady máte nový projekt, máte tam vypreparovaná zvířata. O co všechno teď děti na podzim přišly?

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Tak hlavně na co se těšily a co byla akce roku, tak v září jsme měli jet na Hukvaldy do obory, protože tam vozíme spoustu krmení. Jezdíme tam na pátek, sobotu, neděli a dávají nám vždy k dispozici mysliveckou chatu. Pro ty děti to byla velká odměna, na to se těšily celý rok. No a vidíte, jak to dopadlo. Bohužel, ale nevzdali jsme to, i když jsme nejeli. Znovu sbíráme kaštany, žaludy, znova to tam zavezeme. Snažíme se, i když já už jsem možná přehnaně pesimista, ale děti to dokázaly překousnout a sbíráme kaštany, žaludy.”

V areálu na statku v oploceném půl hektarovém areálu se nachází i jelen sika a jeho dvě partnerky. Zvířata jsou zatím plachá, ale ochránci věří, že se budou časem rozmnožovat a zvyknou si i na lidi.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků