Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O testování pedagogických pracovníků není ani v Havířově velký zájem

  • Havířov,

Ve školách v Moravskoslezském kraji učí zhruba 18 tisíc pedagogů. Od čtvrtého prosince se mohou nechat bezplatně testovat. Kraj předpokládá, že se do projektu zapojí třetina pracovníků. Například v Havířově se spíše jedná o jednotlivce.

Až do 18. prosince mají pedagogičtí pracovníci možnost se nechat otestovat. Po té budou antigen testy dostupné pro všechny obyvatelé. Zájem ale není velký. I Havířov si zjišťoval, kolik kantorů navštívilo prozatím odběrové místo.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Ve směs na těch školách se jedná o jedince, kteří jdou se testovat po jednom, po dvou učitelích. Pak jsou školy, kde zájem vůbec není a naopak máme dvě školy, kde třetina pedagogů se šla testovat. Naštěstí pro žáky a pedagogický sbor tam byly ty výsledky negativní, takže jsem za to ráda.”

Jedna z nich je Základní škola Kpt. Jasioka.

Růžena Bajerová, ředitelka ZŠ Kpt. Jasioka Havířov: “Máme 12 učitelů a 8 asistentů pedagoga. Z tohoto počtu byli na antigenních testech čtyři zaměstnanci, tři zaměstnanci podstoupili PCR testy a máme jednu paní učitelku, která má v domově seniorů otce. Takže tu to čeká dvakrát týdně. Máme více než třetinu zaměstnanců otestováno. Já jsem byla na testech včera, postoupila jsem antigen test tady v havířovské nemocnici. Za prvé mě zajímal můj zdravotní stav a za druhé jsem chtěla jít tak trochu příkladem mým zaměstnancům, aby se neobávali jít na ty testy, ale samozřejmě je to dobrovolné a nikoho jsme nenutili.”

Na Základní škole Gorkého rovněž nešla většina kantorů na testy, ale z jiného důvodu.

Jiří Jekl, učitel ZŠ Gorkého Havířov: “Musím uznat, že tady u nás ve škole zhruba těch 15 kolegů včetně mě mělo pozitivní test na covid a byli jsme testování na začátku října, takže celá škola už testována byla v říjnu a díky tomu víme plus, mínus, jak na tom jsme.”

Učitelé jako důvod, proč nevyužijí antigen testy uvádějí, že nevidí smysl se nechat jednou otestovat. Pokud by v tom byla pravidelnost, možná by změnili názor.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si to také myslím, že kde testují v určitých pravidelných intervalech, často, protože ten kontakt mají s osobami, dává to smysl. Ale jednorázové testování si myslím smysl nemá.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy