Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "V porovnání s rokem 2020 plánujeme příjmy nižší o 117,9 milionu korun. Je to markantní výpadek, se kterým se musíme vyrovnat. Obecně bych celkově rozpočet charakterizoval slovem obezřetně, protože tento rok nás vyučil a epidemická situace není příznivá ani na příští rok. My se budeme snažit plánovat poctivě, nicméně jde o to, že některé věci neumíme odhadnout. To znamená, že radši volíme konzervativní variantu s tím, že nechceme moc omezovat investice. Ty investice jsme na příští rok naplánovali tak, aby odpovídaly zhruba letošní očekávané zkušenosti. To znamená cca 460 milionů, což si myslím, že je v našich silách a doufejme, že to prospěje nám všem, protože nemá smysl ty peníze úplně bezhlavě šetřit. Nicméně některá opatření zejména v příspěvkových organizacích jsme museli přijmout, uvidíme, co bude dál, zejména v lednu.”
Značné investice půjdou do nových parkovacích stání.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V Havířově je problém s parkováním. Snažíme se to řešit, snažíme se stavět nová parkoviště a v příštím roce máme naplánovaná tři nová parkoviště. Věřím, že rozšířením investičních akcí se nám podaří realizovat ještě jedno parkoviště. Uvidíme, jakým způsobem budeme získávat ceny v soutěžích a věřím, že tento problém s parkování se nám daří, alespoň trochu zlepšovat. Další velkou akcí jsou chytré křižovatky, kde aktuálně soutěžíme zhotovitele a věříme, že když se nám podaří vybrat zhotovitele, tak v příštím roce město bude opět bezpečnější. Chceme ještě opravovat a vyměnit okna ve školách a další věci. V dnešní době je situace trochu nepřehledná, takže uvidíme, jakým způsobem se budou vyvíjet příjmy v příštím roce. Věřím, že to zvládneme a bude to dobré.”
Zastupitelé také schválili navýšení poplatku za odpad. Ten stoupne o sedm korun za měsíc.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Vydaly se nové zákony, sledujeme novelu zákonů pečlivě a bude to mít samozřejmě dopad i na města. My jsme v letošním roce ještě naposledy přistoupili ke zvýšení poplatku. Zvýšili jsme sazbu za komunální odpad a to z částky 588 korun na 672 korun. Navýšení těch 84 korun je sedm korun na měsíc, což věříme, že nebude mít na naše občany nějaký zásadní dopad. V roce 2022 neplánujeme další navýšení, a to z toho důvodu, že pořád věříme v projekt CEVYKO, který by měl vycházet ze závěru právě schváleného zákona o odpadech. To znamená, že chceme zvýšit podíl míry recyklace a separace a díky tomu ušetřit prostředky tak, abychom nevyváželi odpadky na skládky v takovém množství odpadu, které vyvážíme dneska.”
Město v příštím roce naopak nepočítá se zvýšením nájemného.
Róbert Masarovič (ANO), zastupitel, jednatel MRA: "Městská realitní agentura nebude upravovat nájemné v lednu příštího roku a ani v průběhu příštího roku toto v plánu není. Opravujeme a rekonstruujeme pouze do výše příjmu z nájemného. To znamená, příjem je takový, jaký je a z toho budeme opravovat. Opravy výtahů, které začnou v lednu, jsou financovány úvěrem.”
Městské realitní agentuře se v loňském roce podařilo snížit i dluhy z nájemného.
Róbert Masarovič (ANO), zastupitel, jednatel MRA: “Máme dlužníky ad hoc a sportovní, kteří dluží každý měsíc často a rádi. Naše právní oddělení vymáhá tyto dluhy. V tomto roce k desátému měsíci byla celková výše dluhu na nájemném 13,3 milionu korun, plus na nebytových prostorách dalších 3,5 milionu korun. Z těch 13,3 jsme k desátému měsíci vymohli do rozdílu 2,7. To znamená, že v tomto období byl nesanovaný dluh 2,7 milionu korun.”
Podle společnosti se nejedná o výkyv způsobený koronavirovou krizí, ale o stabilní problém, který musí řešit.
Róbert Masarovič (ANO), zastupitel, jednatel MRA: "Problém je ten, že nepříchozivší nájemné do fondu nájemního bydlení znamení nižší objem oprav v následujícím období. Další nájemníci, kteří platí, tak platí na ty nájemníky, kteří neplatí. To je taková nezdravá solidarita, bych řekl.”