Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revmatoidní artritidu léčí v havířovské nemocnici biologickou léčbou

  • Havířov,

Revmatické onemocnění trápí mnoho lidí. Díky biologické léčbě mají nyní pacienti s artritidou šanci na lepší život bez krutých bolestí. Centrum vzniklo v havířovské nemocnici před rokem a vede ho lékařka specialistka Miroslava Řihošková.

Revmatická onemocnění postihují zhruba jednu třetinu populace. Revmatoidní artritida pak asi jedno procento. Právě tito pacienti mají nyní mnohem větší šanci zvládat tuto nemoc, kterou provází velké bolesti, a to díky biologické léčbě.

Miroslava Řihošková, lékařka: "Jsou to léky, které nejsou vyrobeny chemickou cestou, ale přírodními organismy. Samozřejmě výzkum a výroba těchto léčiv je daleko náročnější než u běžných léků a využívá se k léčbě těchto zánětlivých onemocnění kloubů a páteře zejména tehdy, kdy dojde k selhání léčby standardními léky. “

Jaký je cíl této léčby a jaká je úspěšnost?

Miroslava Řihošková, lékařka: “Cílem léčby je potlačit zánětlivou aktivitu, která potom způsobuje destrukci kloubů a postižení páteře a navrátit pacienta, nemocného do jeho původního života, nebo alespoň zlepšit kvalitu života. Od ledna 2020 jsme oficiálním centrem biologické léčby, protože strategie je taková v ČR je, že tato léčba je směřována jen do center.”

U kolika pacientů jste to aplikovali a jaká je zpětná vazba?

Miroslava Řihošková, lékařka: “V současné době máme asi 37 pacientů na biologické léčbě. U nich právě došlo k remisi onemocnění, ke zlepšení laboratorních parametrů a celkového stavu pacienta. Zkušenost je opravdu dobrá, to můžeme potvrdit.”

Tak jako u léčby jiných onemocnění je nejdůležitější včasné rozpoznání příznaků a zde hrají velkou roli praktičtí lékaři.

Miroslava Řihošková, lékařka: "Projevuje se to zejména u revmatoidní artritidy otoky kloubů rukou, ranní ztuhlostí, které mohou vzniknout z ničeho nic. Může tam být i zvýšená teplota, únava a otoky a bolesti i jiných kloubů. Pokud pacient tyto problémy má, tak navštíví svého praktického lékaře a ten ho odešle k nám na revmatologickou ambulanci.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy