Revmatická onemocnění postihují zhruba jednu třetinu populace. Revmatoidní artritida pak asi jedno procento. Právě tito pacienti mají nyní mnohem větší šanci zvládat tuto nemoc, kterou provází velké bolesti, a to díky biologické léčbě.
Miroslava Řihošková, lékařka: "Jsou to léky, které nejsou vyrobeny chemickou cestou, ale přírodními organismy. Samozřejmě výzkum a výroba těchto léčiv je daleko náročnější než u běžných léků a využívá se k léčbě těchto zánětlivých onemocnění kloubů a páteře zejména tehdy, kdy dojde k selhání léčby standardními léky. “
Jaký je cíl této léčby a jaká je úspěšnost?
Miroslava Řihošková, lékařka: “Cílem léčby je potlačit zánětlivou aktivitu, která potom způsobuje destrukci kloubů a postižení páteře a navrátit pacienta, nemocného do jeho původního života, nebo alespoň zlepšit kvalitu života. Od ledna 2020 jsme oficiálním centrem biologické léčby, protože strategie je taková v ČR je, že tato léčba je směřována jen do center.”
U kolika pacientů jste to aplikovali a jaká je zpětná vazba?
Miroslava Řihošková, lékařka: “V současné době máme asi 37 pacientů na biologické léčbě. U nich právě došlo k remisi onemocnění, ke zlepšení laboratorních parametrů a celkového stavu pacienta. Zkušenost je opravdu dobrá, to můžeme potvrdit.”
Tak jako u léčby jiných onemocnění je nejdůležitější včasné rozpoznání příznaků a zde hrají velkou roli praktičtí lékaři.
Miroslava Řihošková, lékařka: "Projevuje se to zejména u revmatoidní artritidy otoky kloubů rukou, ranní ztuhlostí, které mohou vzniknout z ničeho nic. Může tam být i zvýšená teplota, únava a otoky a bolesti i jiných kloubů. Pokud pacient tyto problémy má, tak navštíví svého praktického lékaře a ten ho odešle k nám na revmatologickou ambulanci.”