Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za smrt malých dětí při požáru bytu viní policie matku, která je nechala doma samotné

  • Havířov,

Matka dvou dětí, které loni v květnu zemřely při mohutném požáru bytu v havířovské městské části Šumbark, byla obviněna ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. Podle policie nechala děti doma samotné bez dozoru a vstupní dveře navíc zamkla. A to přesto, že o dva dny dříve přistihla dcerku při hře se zapalovačem.

Když 18. května odpoledne v bytě vypukl požár, byly v uvnitř tři děti. Lidé se sice snažili okamžitě pomoci, přes plameny se však ke všem nedostali. Zachráněna byla jen starší dcera, dva její bratři ve věku 3 a 5 let zemřeli. 

Už v době požáru se jako nejpravděpodobnější příčinou jevila hra dětí se zápalkami nebo zapalovačem. Policie nyní vyšetřování ukončila s tím, že obvinila 42letou matku. 

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR: "Několikaměsíční vyšetřování příčin, okolností a následků bylo velmi náročné. Přibráni byli znalci z oboru soudního lékařství, expert z oboru kriminalistiky odvětví elektrotechniky, odvětví technické diagnostiky, znalec z oboru požární ochrany, ekonomiky odvětví cen a odhadů a další odborníci z různých oborů. Po vyhodnocení a závěrech výpovědí všech zúčastněných, velkého množství analýz, zajištěných stop, posudků a expertíz policejní komisař obvinil důvodně podezřelou ženu. Za vinu je jí kladeno, že v inkriminovaný den bez zjevného důvodu opustila byt, který společně s dětmi obývala. Musela si být vědoma, že nezletilé děti nemůže nechat bez dohledu. Obviněná žena si také měla být vědoma, že o dva dny dříve před tragickou událostí, přeživší nezletilou přistihla v dětském pokoji při manipulaci se zapalovačem se snahou zapálit svíčku. Neudělala žádná bezpečná opatření v domácnosti, aby dětem zabránila přístup k zapalovači, či podobnému zdroji. Při odchodu byt uzamkla a klíče nechala zavěšené na klice vnitřní strany vchodových dveří. Dětem tak ztížila rychlé opuštění bytu. Důkladným prověřováním byla jednoznačně vyloučena závada na elektroinstalaci či spotřebičích. Podle expertíz ohnisko požáru se nacházelo v dětském pokoji. Závěry znalce z oboru požární ochrany, stejně jako závěry šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jednoznačně potvrdily, že příčinou vzniku požáru v bytě byla hra nezletilých dětí s otevřeným plamenem. Komisař zahájil trestní stíhání a obvinil 42letou ženu ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. V tomto případě zákon stanoví trest odnětím svobody na tři léta až deset let."

Obviněné ženě sice hrozí vězení v délce až 10 let, soudy však v podobných případech k tak přísným trestům nepřistupují s ohledem na osobní ztrátu obžalovaných.

U požáru zasahovaly desítky hasičů, policisté i zdravotníci. Při jejich příjezdu na místo před tři čtvrtě na čtyři odpoledne se z oken valil hustý černý dým a šlehaly plameny. V bytě měly být podle svědků v tu chvíli tři děti.

Zachránce pan Karel: "Viděl jsem, že tam hoří, přiběhl jsem k bytu, křičela tam malá holčička, vykopl jsem dveře a vynesl sem ji ven, dál do bytu už jsme se kvůli ohni nedostali."

Bohužel na místě podle našich informací zemřeli dva chlapci ve věku 3 a 5 let. Z hořícího bytu je dostali přivolaní hasiči a předali je záchranářům, kteří se je pokoušeli usilovně hodinu oživovat.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky ZZS ihned zahájily v sanitních vozech rozšířenou resuscitaci a za pomoci přístrojové techniky a léků se snažily obnovit jejich srdeční činnost. Přes veškeré nasazení týmů záchranné služby bylo hodinu trvající úsilí marné a zasahující lékaři museli nakonec konstatovat smrt obou dětí."

Devítiletou holčičku zachránil soused a byla převezena do nemocnice v Havířově. K události byli proto vysláni i krizoví interventi.

Ivo Pieter, ředitel karvinského územního odboru HZS MSK: "Do likvidace požáru se zapojilo 5 hasičských jednotek. Jedna holčička byla zachráněna ještě před příjezdem hasičů. Nám se podařilo vytáhnout dvě děti v bezvědomí. Vzhledem k rozsahu a stupni požáru to byl velice náročný zásah. V třípokojovém bytě byl také pes, štěňata a další domácí zvířata."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy