Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školy opětovné povinné testování žáků vítají, problém s testy nemají ani děti

  • Havířov,

Ve třech okresech v Moravskoslezském kraji musely školy po podzimních prázdninách přistoupit k povinnému testování. Ředitelé to vítají a klidně by byli pro pravidelný monitoring i v dalších týdnech. Pro děti, kterým vyšel pozitivní test, si museli přijít rodiče.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní bylo v MSK odhaleno 448 nových případů koronavirové infekce. Nákaza se rychle šíří i ve školách. I proto vláda nařídila povinné testování u žáků a studentů v některých okresech, kam spadá i Karvinsko.

Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: “Já si myslím, že situace v republice a v našem okrese není moc dobrá a z toho důvodu asi je potřebné zjistit, jestli máme nakažené žáky, učitelé a podobně. Z toho důvodu to vítám.”
anketa: “Já nevím, podle mne je to úplně zbytečné, je to blbost. Ještě jsem nezažil, aby byl někdo pozitivní na tomhle, já si prostě myslím, že to vyjde negativní.”

Právě na této škole vyšly pozitivní testy hned u několika žáků, pro které si museli přijít do školy rodiče.

Testování se netýká žáků, kteří jsou očkováni. Těch postupně na školách přibývá.

anketa: “Jelikož hraju závodně sport, tak se musíme testovat, proto jsem se nechal naočkovat.”
anketa: “Já už jsem covid měla a nebylo to takové strašné. Hlavně kvůli cestování.”

Neočkovaní učitelé musí od pondělí nosit povinně při výuce respirátor.

Jiří Kotaška, ředitel ZŠ K. Světlé Havířov: “Týká se to i našich učitelů. Máme jich několik, je jich sice málo, ale bohužel je máme. Ti absolutně nesouhlasí s očkováním, a proto jednak musí chodit na testy a jsou seznámení i informací ministerstva školství o tom, že budou muset v době výuky nosit ochranu úst.”

Velký problém například řeší na ZŠ 1. Máje, kde mají v karanténě hned několik tříd a paralyzována je i kuchyně.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje Havířov: “Podle našeho názoru je očkování jediná cesta, jak se můžeme z této nešťastné doby dostat pryč. My opravdu teď zažíváme pernější dny než na začátku školního roku. Máme poprvé karantény, ale padlo to hned na šest tříd. Takže v tuto chvíli, i když se nám některé děti vrací po té ochranné době karantény do školy, chybí nám pořád asi 70 žáků, kteří jsou stále v karanténě.”

Povinné testování žáků bylo nařízeno také v Ostravě a v Opavě. Jelikož se situace horší i v jiných okresech, testování se nevyhnou od příštího týdne zřejmě i další školy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy