Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Primátoři Karviné a Havířova se u jednoho stolu dohodli na větší spolupráci

  • Havířov,

Společná koordinace ve stěžejních otázkách. To je jeden z výstupů, který zazněl na první společné schůzce primátorů Havířova a Karviné. Právě předávání zkušeností by mohlo obě města posunout dále.

Řešení v oblasti energetiky, bezpečnosti, nebo problematice vyloučených lokalit. To jsou jen některá témata, o kterých se bavili primátoři Havířova Karviné u jednoho stolu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Bavili jsme se o energetických projektech, jaké zkušenosti mají v Karviné, jaké zkušenosti máme my, co nás potkává v rámci EPC projektů, v rámci komunální energetiky, v rámci vytápění domácností. Změny na trhu s energiemi, plyn, elektřina. To je něco, co naše občany velmi trápí.”

Velkým tématem, které trápí obě města, je problematika sociální ve vztahu k vyloučeným lokalitám.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Sami víte, že teď došlo k nějakému precedentnímu rozhodnutí soudu. Nechceme se vzdávat a chceme do budoucna spojit síly a třeba na této problematice společně spolupracovat.”

Primátoři se dotkli i otázky členství ve Svazku měst a obcí okresu Karviná.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme poměrně velkým přispěvatelem do tohoto sdružení jako statutární město. Shodli jsme se se zástupci Karviné, že ty výstupy z tohoto sdružení nejsou takové, jako bychom očekávali. Já jsem si před nedávnem nechal udělat statistiku a my tedy podstatně více přispíváme, než bychom měli benefitů. Já si myslím, že my jsme v tomhle postoji trochu radikálnější než Karviná, ale otázka je, jak se to bude vyvíjet a já sám budu diskutovat na úrovni města, jestli setrvání v tom sdružení má smysl pro naše město, nebo ne.”
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: “Já jsem rád, že jsme se dnes sešli, že jsme si řekli o možnostech spolupráce, předávání zkušeností. Každé město má své problémy a vždy to dobré, co v tom městě je, tak není špatné, aby to druhé město mohlo využít případně ke svému rozvoji. Jsou témata, které jsem až tak moc neřešil, protože nebyla z hlediska města prioritní, ale minimálně jsme dostali podněty, abychom se nad nimi zamysleli a s panem primátorem jsme se dohodli, že si uděláme nějakou další schůzku. Zneužívání systému u sociálních dávek, to je velké téma v Karviné, které chceme řešit. Dále je to energetická koncepce města. Jsou to otázky kultury, sportu. Těch témat je hodně.”

Karviná nadále neuvažuje o tom, že by se stala akcionářem havířovské společnosti CEVYKO, která se bude starat o zpracování využitelných komunálních odpadů pro oblast Karvinska. Zákon o zákazu skládkování využitelných odpadů začne platit od roku 2030.

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: “Systém odpadového hospodářství zatím je pořád otevřená otázka. Těch variant řešení je více. My jsme dneska akcionářem společnosti Depos a hledáme spíše řešení v rámci této společnosti.”

Další schůzka primátorů by se měla konat v Karviné.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy