Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zájem o očkování v havířovské nemocnici roste, stejně ale i počet hospitalizací

  • Havířov,

Tak jako jiná očkovací centra v kraji, tak i v Havířově začíná být o vakcinaci větší zájem. Nápor nemocnice čeká v prosinci. Bohužel, ale i ve vztahu k hospitalizacím. Nadále platí, že na jednotkách intenzivní péče leží v těžkém stavu převážně neočkovaní. V nemocnici už pomáhá i armáda.

Zhoršená epidemická situace a přísné restrikce. To jsou důvody, proč se zvedá zájem o očkování. V havířovském očkovacím centru je dnes nahlášeno nějakých 450 lidí na očkování, převažují zatím třetí dávky.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V případě, že prodloužíme až na 12 hodin a zavedeme třeba soboty, případně neděle, když bude velký tlak, tak se dostáváme na čísla, která jsme průměrně dělali ve sportovní hale. Těch 600 až 700 jsme schopni zvládnout tady u nás. S tím, že největší skupina těch třicátníků, čtyřicátníků se očkovala v červnu. V červnu se v očkovací hale naočkovalo 12 tisíc zájemců a my jsme schopni tady dělat kolem 15 tisíc. Takže teď v prosinci očekáváme obrovský nárůst jednak těch, co přijdou na posilující dávku a uvidíme na rozhodnutí lidí, co přijdou na první dávku, ale těch 12 tisíc měsíčně jsme tady schopni dělat také."
anketa: "Rozhodoval jsem se dodnes a v podstatě zvítězilo to, že česká vláda omezuje veřejný život, kulturu, restaurace a ten hlavní problém je pro mne práce. Já potřebuji jezdit na služebky do zahraničí.”
anketa: “Nerozhodovala jsem se dlouho, protože mám astma. Pro mne je chřipka, nebo větší nachlazení problém.”
anketa: "Rozhodovala jsem se dlouho, protože jsem měla obavy z vakcíny."

Nemocnice apeluje, aby lidé chodili na očkování ve stanovený čas tak, aby nemuseli stát v zimě dlouhé fronty před budovou.

Situace se rapidně horší na covidových odděleních, kde se léčí na 70 pacientů a nemocnice ví, že počet bude narůstat.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Narůstá počet jak standardních hospitalizací, tak těch těžkých na JIP. Dnes mám v reportu deset lidí s opravdu s těžkým průběhem. Začíná to atakovat ty nejsilnější měsíce té předchozí vlny. To byly první dva týdny v lednu, kdy v nemocnici leželo na 110 pacientů. Obávám se, že k tomu může dojít v prosinci.  Já se obávám, že tu stovku budeme muset opět pokořit. Čím víc budeme potřebovat JIP, čím víc budeme potřebovat anesteziology a intenzivisty, tak tím méně můžeme operovat ty odkladné výkony.”

Zdravotníkům od pondělí na covidových odděleních pomáhá už i armáda. Prozatím se jedná o šest vojáků. Jak to zvládají vaši zdravotníci?

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na to se strašně těžko odpovídá. Nelze říct, že by si za ten rok a půl zvykli, absolutně ne! Nejvíce je frustruje samozřejmě právě ta skladba pacientů, kdy vídáme, že ti nejtěžší, co se zhoršují na standardních odděleních, tak jsou nenaočkovaní a jsou to příběhy rodin, jednotlivců, které nejdou zdravotníkům na mozek. V tom bych spatřil psychickou vyčerpanost. Samozřejmě i zaočkovaný může skončit v na intenzivním lůžku, ale na tom intenzivním lůžku je z těch deseti nula, nebo jeden zaočkovaný a většinou jsou to staří lidé. Je to frustrující pro zdravotníky.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy