Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov hledá s novým partnerem způsob vytápění, opozice má obavy z vybudování kotelen

  • Havířov,

Plánovaný odklon od uhlí přiměl Havířov se zamyslet nad tím, co bude do budoucna pro město nejvýhodnější. Jako partnera si pro hledání řešení vybral společnost ČEZ ESCO. To se ale nelíbí některým zastupitelům, kteří dokonce chtěli navrhnout referendum.

Havířov uzavřel akcionářskou smlouvu se společností ČEZ ESCO na založení společného podniku ENVEZ. V současné době město odebírá teplo od společnosti Veolia. Distribuci zajišťuje Havířovská teplárenská společnost. Opoziční zastupitelé upozorňovali na nevýhodnost smlouvy, kde město bude vlastnit 49 % akcií a také vyjádřili obavu z vybudování devatenácti plynových kotelen.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: "Samozřejmě, že oni deklarují, že budou čisté, bezemisní. Při spalování plynu, budou vždy nějaké emise. Jeden komín, který je dneska v Karviné, nebo ve firmě Veolia, samozřejmě má emise, ale po rekonstrukci kotle a technologii se sníží, ale ve městě přibydou další komíny, které budou znečišťovat ovzduší v Havířově.”

Havířov přistoupil ke spojení s ČEZ ESCO z důvodu hledání nejvhodnější varianty v době, kdy dojde k odklonu od uhlí.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Lidé se určitě nemusí obávat toho, že dojde k nějakému nekontrolovatelnému růstu kotelen na území města. Ceny uhlí dneska jdou nahoru a my prostě jako dobrý hospodář nevíme, co bude za pár let. A tento společný podnik nám má dát odpovědi na to, zda ta cesta je plyn, zda ta cesta je nějaká kombinovaná energetika. Dneska se hodně mluví o vodíku a já na tyto otázky bych chtěl znát odpovědi. Potřebujeme zpracovat studie proveditelnosti."

Až na základě vyhodnocení studií dojde k rozhodnutí, zda se nový společný podnik ENVEZ pustí do investice v řádu stovek milionů korun. 

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail