Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Testování dvakrát týdně všech žáků i učitelů zabere školám více času

  • Havířov,

Testování na školách po svátcích je časově více náročné. Antigenní test se provádí dvakrát týdně všem žákům i zaměstnancům bez ohledu na očkování, nebo prodělání nemoci. Při pozitivním výsledku se mění i režim ve třídách.

Žáci se po vánočních svátcích vrátili do tříd a opět na ně čekalo testování. Větší práci s organizací však mají ředitelé škol, pro které platí nová pravidla. Po dobu dvou týdnů se děti budou testovat vždy v pondělí a ve čtvrtek, a to včetně těch naočkovaných, nebo po prodělání covidu.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Komplikace to pro nás je v tom časovém hledisku. To znamená, budeme muset posunout to testování asi dopředu před vyučování, protože teď i díky tomu, že se netestovaly děti očkované, nebo po prodělané nemoci jsme to stíhali na začátku hodiny těch několik dětí, hlavně na druhém stupni, ale teď už to budeme muset vymyslet tak, abychom to stihli ještě před tou první hodinou.”

Pokud test odhalí pozitivitu v pondělí, dítě jde domů a třída se učí v běžném provozu. Při čtvrtečním testování se pravidla mění.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Pokud by bylo dítě už dva dny s tím kolektivem, tak samozřejmě dítě jde domů a děti zůstávají ve škole, ale přecházejí do toho systému, že pokud to pozitivní dítě zachycené nedonese negativní PCR test, tak se děti testují antigenními testy každý den. Plus musí dodržovat hygienická pravidla. To znamená vymezíme jim toaletu, budou muset nosit ochranu dýchacích cest.”
anketa: “Těšil jsem se a nevadilo mi to testování.”

Co by se stalo, kdyby si byl pozitivní, víš?

anketa: “Šel bych domů a byl bych v karanténě. Už jsem byl v karanténě minulý rok na Silvestra.”

V případě výskytu pozitivního testu ve více třídách jsou školy vesměs připraveny zajistit oddělené stravování. S toaletami to ale může být problém. Další novinkou je, že se musí testovat i všichni učitelé. I ti musí chodit nyní do školy dříve.

Čestmír Slíva, učitel, ZŠ F. Hrubína Havířov: “Osobně s tím problém nemám. Víme, že i očkovaní mohou přenášet. Spíše se dívám na to, jestli ty testy jsou účinné a zda mají ten záchyt, který očekáváme.”

Na škole je drtivá většina kantorů naočkována a to i posilovací dávkou. Zájem o vakcínu je i mezi dětmi.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Postupně se to číslo zvyšuje. Začínali jsme na jedné půlce třídy. Teď už si myslím, že jak se ty možnosti rozšiřují pro ty jednotlivé věkové kategorie, tak na to rodiče slyší a mezi dětmi bych řekl, že je i móda být očkovaný. Je to divné, ale je to tak a i já sám mám dvě děti a ty se samy rozhodly, že to chtějí a nepůjdu proti tomu, když to chtějí.”


Při pondělním testování vyšel pozitivní výsledek ve všech základních školách pouze u 18 žáků a 2 učitelů. K testování jednou týdně se všechny školy vrátí od 17. ledna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy