Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy seniorů přistupují k zákazům návštěv, v Havířově věří, že opatření nebude trvat dlouho

  • Havířov,

Domovy seniorů se i na doporučení hejtmana opět zavírají pro návštěvy. Ředitelé doufají, že opatření bude trvat jen pár týdnů. Uvědomují si, že kontakt seniorů s rodinnými příslušníky, je velice důležitý.

Počet pozitivních případů variantou omikron stále stoupá. Přesto, že tento typ viru zřejmě není tak nebezpečný, seniorům může ale ublížit i lehčí forma chřipky. Proto domovy opět vyhlašují zákazy návštěv. Stejně tak i v Havířově.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Předpokládám, že tento zákaz bude trvat dva až tři týdny. Záleží, jak se bude ta vlna omikronu chovat a samozřejmě to co nejdříve uvolníme do standardního režimu. V dnešní době je to především ochrana jak uživatelů, tak zaměstnanců, kteří potřebují být co nejvíce chráněni. Je to nepříjemné i z obou stran i pro nás, kteří provozujeme domovy seniorů, tak i pro příbuzné a nejvíce je to nepříjemné pro naše uživatele. Nicméně bych je chtěl požádat, aby pochopili, nebo chápali tu situaci, že to není svévolně řešeno. Je to prodiskutováno i s náměstkyni pro sociální oblast MmH a nejsme sami, kdo se uchyluje tady k těm krokům.”

Maminku paní Vlčkové zrovna budou stěhovat, a pro rodinu to bude náročné.

Ivana Vlčková, dcera klientky domova: “Chápu, že senioři musí být chráněni v epidemii, ale na druhé straně pro seniory umístěné v zařízeních je to velký stres. Moje máma vzhledem k zdravotnímu stavu má být přemístěna do střediska vyšší péči, takže v tu dobu, kdy ji nebudu moct navštívit po přestěhování, to pro ni bude ještě větší stres, tak jsme z toho pochopitelně nešťastní.”

Veškeré sociální služby mohou sice v případě nedostatku zaměstnanců nařídit pracovní karanténu, ředitel domova věří, že k tomu nedojde.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Ta pracovní karanténa je trochu sporná, co se týká těchto odvětví hlavně organizačně. Musí mít samostatné místnosti, samostatně se stravovat atd. Čili organizačně je to velmi náročné. Já osobně si myslím, že pokud to jen trochu půjde a pokud se nedostaneme do kritické situace, která by vyžadovala takové mezní řešení, tak tuto karanténu využívat nebudeme.”

Vláda ještě nerozhodla, jak to bude s povinným očkováním u vybraných skupin a lidí nad 60 let. Přitom termín od kdy má toto nařízení platit se blíží. Do prvního března musí mít zaměstnanci aplikovány obě dávky.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Potřebovali bychom to vědět co nejdříve. Máme 17. ledna a jestliže první dávka má probíhat 1. února, nebo 7. února, záleží na těch vakcínách, tak bychom to potřebovali vědět co nejdříve, samozřejmě.”

V domově se to týká zhruba 30 zaměstnanců, kteří by bez očkování nemohli v zařízení nadále pracovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail