Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokračování veřejně prospěšných prací je nejisté, města však tyto pracovníky potřebují

  • Havířov,

Veřejně prospěšným pracovníkům končí smlouvy a města neví, zda budou programy pokračovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí prozatím jasné stanovisko i kvůli rozpočtovému provizoriu nesdělilo.

Veřejně prospěšní pracovníci jsou vidět v ulicích měst každý den. Starají se zejména o úklid a pro radnice se už stali nepostradatelnými. Pracovníkům ale dobíhají smlouvy a zda budou programy přes úřady práce pokračovat, není jisté.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Teď aktuálně máme 44 VPP, ale v lednu jim končí smlouvy a budeme jich mít 12. Byl by to problém, protože tito VPP nám pomáhají ve spoustě činnostech v úklidu kontejnerových stanovišť v odklízení sněhu tam, kde je třeba ruční práce. Tito lidé jsou velmi důležití. Máme naději a věříme, že od března bude pokračovat stav, kdy budeme mít 40 pracovníků.”

Obavy, že přijdou o tyto pracovníky mají také například v Bohumíně či Karviné.

Zbyněk Gajdacz, ředitel Technických služeb Karviná: “Naučili jsme se těm lidem sehnat práci, naučili jsme se je kontrolovat a vyžadovat plnění té práce a na druhou stranu úřad práce nám dokázal garantovat i proplácet mzdové náklady spojené se zaměstnáváním těchto lidí. Co bude do budoucna nevím, protože zrovna na letošní rok to vypadá tak, že v současné chvíli nám v lednu končí jeden z těch větších projektů a od února nám ve stavu zůstane jen 14 osob VPP s tím, že 8 bude končit 30. 4. a jenom 6 nám zůstane na projektu, který končí 30.6. Neumím si to představit, co budeme dělat dál. Momentálně nemám alternativu, kdo by to nahradil.”

Primátor Karviné už k této problematice zaslal dopis ministrovi práce a sociálních věcí.

Mluvčí ministerstva k problematice uvedl, že v současné době se ministerstvo a úřady práce musí řídit pravidly rozpočtového provizoria a instrukcemi MF. Další vývoj v této oblasti nyní nelze předvídat, nicméně je potřeba zdůraznit, že podpora a realizace nástroje, který lze ve stávajícím systému označit za „vlajkovou loď“ v boji proti sociálnímu vyloučení nezaměstnaných, je pro MPSV prioritou.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Chtěl bych poděkovat všem VPP, protože opravdu ten projekt má dva důležité aspekty. Jednak to pomáhá městu, protože to jsou práce, které je třeba v rámci města udělat a za druhé, je vidět výsledek. Protože někteří z nich se začleňují zpět do společnosti. Funguje ta trampolína. Dostávají se zpět a dostávají druhou šanci.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy