Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet uvolněných bytů po zemřelých v Havířově za poslední roky vzrostl

  • Havířov,

Za poslední dva roky vzrostl v Havířově počet vrácených bytů po zemřelých. Podepsala se na tom i pandemie. Veškeré volné byty musí projít celkovou rekonstrukcí, což stojí nemalé prostředky. Město ale tyto náklady do nájmu nepromítá.

Městské realitní agentuře v Havířově se ročně vrátí zhruba 450 bytů. A to z důvodu, že se lidé stěhují, nebo zemřou. Právě takový případů v posledních letech přibývá. Než byt obsadí nový nájemník, musí projít rekonstrukcí.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: "Například v roce 2019 to bylo 79 bytů po zemřelých, v roce 2020 to bylo něco přes 100 a v loňském roce to bylo už 122 bytů. Takže ten nárůst tam je.  Byt, který jsme právě viděli, tak je po zemřelém, kde nájemník bydlel několik desetiletí, tak ten byt je v horším stavu, což si vyžaduje potom vyšší náklady v průměru asi 350 tisíc korun.  My celá léta opravujeme uvolněné byty takto, kde se dělají kompletní opravy, nicméně na tom nájemném se to neprojeví."

Opravený byt se zpět do nabídky dostane zhruba za dva měsíce.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: "Udělá se GO elektroinstalace, udělají se nové omítky, nové podlahy a potom kompletní výměna sociálních prvků. To znamená WC, koupelna, kuchyňská linka."

Je hodně takových bytů v původním stavu?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: “Ano, drtivá většina.”

Město má v portfoliu 7678 bytů, ve kterých bydlí přes 14 tisíc lidí. Největší zájem o bydlení je v centru města, nejmenší pak na Šumbarku, kde je i nejvíce volných bytů.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail