Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tréninkové byty se dětským domovům osvědčily, ulehčí jim vstup do života

  • Havířov,

V roce 2018 havířovský dětský domov začal využívat tréninkový byt pro děti, které dovrší plnoletosti a chtějí se postupně postavit na vlastní nohy. Což znamená, že sice bydlí samy, ale domov je jim stále oporou. Do projektu se zapojili už tři mladí dospělí.

Dětské domovy se snaží, aby děti v ústavní péči nestrádaly, naučily se pravidlům a postupně je připravují na dospělý život. Doba přechodu je však tou nejtěžší zkouškou. Mladý Michal z Havířova, který ještě studuje, má to štěstí, že mohl využít možnosti tréninkového bytu.

Michal Liberda, Dětský domov Havířov: "Ono to je spíše o té samostatnosti. Naučit se bydlet ve svém, zařizovat si věci sám od sebe. Už nejsou žádní vychovatelé, kteří by za námi stáli. Určitě jsem rád a má to i nějaké klady. Samozřejmě, když si už člověk zvykne i na ten režim z dětského domova, že tam měl všechno, co potřeboval. Snídani ráno, oběd po škole. Teď si po škole musím udělat oběd sám. Je to změna, ale příjemná.”

Michal už je třetím mladým dospělým, který se připravuje na samostatný život právě v tréninkovém bytě.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Havířov: "Budeme ho určitě znovu obsazovat, už máme vytipovaného chlapce, který nám zletí o prázdninách a je to vlastně ideální, protože současný Michal, který obývá teď byt, tak bude odcházet a konci prázdnin, to znamená od toho 1. září bychom obsadili byt novým klientem."

Tréninkové byty se v Moravskoslezském kraji ujaly a k dispozici pro mladé dospělé je mají i v jiných městech, kde se dětské domovy nacházejí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy