Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovští zastupitelé rozdělovali dotace, kvůli energetickému projektu padl návrh na odvolání primátora

  • Havířov,

Na pondělním zasedání zastupitelstva v Havířově se rozdělovaly dotace. S nižší částkou musí počítat prozatím některé kluby. V interpelacích pak zazněl návrh na odvolání primátora, kvůli energetickému podniku ENVEZ. Vedení radnice si za projektem stojí.

Více než třicet milionů korun rozdělí radnice v Havířově do oblasti sportu. V prvním kole dotací na ně dosáhne 69 subjektů a sedm středních škol na havířovskou ligu. Hokejisté, fotbalisté, florbalové kluby a basketbalový klub ale musí počítat prozatím s nižší částkou o zhruba 30%.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Jelikož hrozí jejich sestup do nižších soutěží, považujeme za vhodné, aby po skončení soutěže přišly kluby představit další vizi fungování klubů a s ohledem na to, jaké soutěže budou přihlašovat do další sezony, si mohou podat žádost do dalšího kola, kde se tyto žádosti budou projednávat.”

V interpelacích se opoziční zastupitelé ptali, v jaké fázi se nachází projekt plánované výstavby centra pro využití komunálního odpadu CEVYKO.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My připravíme na příští zastupitelstvo bod, kde se pokusíme vysvětlit aktuální stav toho projektu. Pokusíme se vysvětlit stav té akcionářské smlouvy. Je to projekt čistě municipální, je tam 57 obcí. K tomu ty materiály předložíme a všichni, kdo chtějí, tak jsou samozřejmě pro ně dostupné.”

Debata se vedla i o společném podniku společnosti ČEZ a města. Jedna z opozičních zastupitelek navrhla usnesení na odvolání primátora, které však neprošlo.

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Jeden z důvodů, proč jsem navrhla odvolání primátora Havířova pana Bělici, je důvod změny dodávek tepla v Havířově, kdy v rámci toho vznikla společnost ENVEZ. Co mě vadí na způsobu vytápění je to, že se opírá zejména o plyn. V podstatě dnes vidíme, že na Ukrajině je válečný konflikt. Dodávky plynu mohou být omezeny a navíc plyn roste raketově nahoru. Pokud bychom přešli na vytápění na bázi plynu, tak se obyvatelům Havířova zdraží teplo a může se stát, že nebude toho plynu dostatek.”

Vedení radnice si za projektem stojí.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ten projekt je velmi dobrý, velmi výhodný pro občany. Do budoucna má řešit energetickou nezávislost a já jsem to tady dneska komentoval zcela jasně. Pro mne je důležité, aby si občané do budoucna mohli energii dovolit. A jestli ji bude dodávat dodavatel číslo 1, nebo dodavatel číslo 2, to není to, co je dnes na stole, co by se mělo řešit. Myslím si, že i dneska k tomu směru jsme opět řekli, že všechny informace jsou dostupné. Organizujeme exkurzi do Statutárního města Prostějova, kde podobný projekt funguje, kde jsou reálně napájeny stovky bytů tímto způsobem. Budeme mít možnost se podívat na fotovoltaickou elektrárnu, která řeší vytápění sportovní haly. To jsou přesně ta chytrá řešení, která my do budoucna potřebujeme pro naše město. Ty projekty běží, já věřím, že v brzké době budeme moci představit první projekty, které z té spolupráce vzejdou a budou ku prospěchu našich občanů.”

Exkurze do Prostějova se uskuteční 7. března a mohou se jí zúčastnit všichni zastupitelé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy