Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov se také zapojil do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

  • Havířov,

Solidarita lidí se situací na Ukrajině je obrovská. Pomoc ale musí být koordinovaná. Radnice proto úzce spolupracuje s humanitárními organizacemi. K dispozici nabídne i městské byty, nebo ubytovny.

Situace na Ukrajině byla prvním tématem na pondělním zasedání zastupitelstva. Tak jako jiná města, i Havířov chce nabídnout pomocnou ruku. Na území města je sice uprchlické zařízení, nicméně ministerstvo prozatím aktivovalo to ve Vyšních Lhotách.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Já jsem v každodenním kontaktu s ředitelem Správy uprchlických zařízení v Havířově. My spolu řešíme aktuální potřeby. Oni jsou zatím připravení a jsou schopní všechen nápor zvládat sami. My jsme deklarovali naši podporu a já jsem mu navrhl konkrétní kapacity města, které jsme schopni v tomto směru vyčlenit. Tam ještě probíhá detailní diskuze o tom, jak by některé ty prvky vypadaly. My z celostátního pohledu nemůžeme diskutovat o udělení víz, tam do toho vstupují i konzulární záležitosti, takže je to třeba řešit systematicky, ale jsme připravení tu pomoc nabídnout a bylo to velmi pozitivně kvitováno. My jsme tyto kapacity nabídli i MSK, protože MSK má partnerské regiony na Ukrajině a jsme připravení uprchlíkům pomoci jak okamžitě, tak jsme schopní pro ně hledat i dlouhodobější řešení.”

V případě potřeby bude město připraveno pro uprchlíky vyčlenit až 200 bytů, volné jsou také kapacity ubytoven. Celková pomoc i ze strany občanů ale musí být dobře koordinována. Město proto spolupracuje s humanitárními organizacemi.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Když člověk přijde, přinese nějakou materiální pomoc, ať je to sunar, nebo pleny pro děti, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny, může to předat v charitativních obchůdcích ADRY. Když přijde na úřad na odbor sociálních věcí, tak také pomoc přijmou a následně ADŘE doručí. Nicméně, charitativní organizace nám klady na srdce, že teď je důležitější finanční pomoc, protože tu jsou schopní rychle na Ukrajinu doručit. Zásilky, které by jely na území, kde je vojenský stav, tak to tak jednoduché není. Máme informaci také z Armády spásy, že přebírají trvanlivé potraviny a co se týče Portavity, tak přijímají od lidí nábytek.”

Pomoc se může v čase měnit, proto magistrát bude veškeré informace včas upřesňovat na svých webových stránkách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy