Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plukovník a veterán Jan Ihnatík oslavil v Havířově sto let, z války na Ukrajině je smutný

  • Havířov,

Když končila druhá světová válka, myslel jsem, že si už lidstvo odpočine a bude mír. I tato slova zazněla z úst plukovníka a válečného veterána Jana Ihnatíka, kterému havířovská radnice připravila oslavu k jeho životnímu jubileu.

Desítky gratulantů přišly popřát válečnému veteránovi a bojovníkovi za svobodu plukovníku Janu Ihnatíkovi ke stoletému výročí narození. Oslavenec byl ze setkání, které připravila havířovská radnice, dojatý. Neubránil se ale emocím, které v něm vyvolává válka na Ukrajině. V roce 1943 s jednotkou československé armády osvobozovali právě Kyjev. 

Jan Ihnatík, válečný veterán: “Jsem velice nespokojen, že jsem vylezl z první světové války a vpálil jsem do třetí světové války. V pětačtyřicátém roce jsem skončil svou bojovou situaci a počítal jsem, že bude trvalý mír, že si lidstvo odpočine, ale vidíte, jaká situace vznikla.”
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já si myslím, že bychom si měli připomínat tyto události, měli bychom si připomínat co lidé, jako pan Ihnatík pro naši zemi vykonali. Měli bychom být na to patřičně hrdí."
Petr Kaňa, předseda Jednoty Československé obce legionářské: “Ten člověk je skromný. Za to co zažil, to si málokdo dokáže představit. Je to pocta, že s ním můžeme být.”

Plukovník Ihnatík byl v roce 2017 rovněž oceněn Cenou města Havířova, která je udělována jako nejvyšší ocenění za významný přínos městu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy