Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovský hypermarket vyjde vstříc dětem s autismem jako první řetězec v ČR

  • Havířov,

Hypermarket Globus v Havířově se stal prvním v České republice, který usnadní nakupování rodinám s autismem. Ve vymezený čas eliminuje veškeré rušivé podněty. Spolek ADAM - autistické děti a my si iniciativy nesmírně váží.

Život rodin, které vychovávají děti s autismem, je naprosto jiný. A to i v běžných věcech, jako je obyčejný nákup v obchodě. Spolek ADAM našel společnou cestu, jak rodinám pomoci s hypermarketem Globus v Havířově a vytvořili projekt Modré hodiny.

Renáta Čechmanová, ředitelka hypermarketu Globus Havířov: "Obnáší to to, že budeme mít na celé prodejně tlumené osvětlení, bude naprosté ticho, nebude hrát rádio, nebudou žádná hlášení a ještě navíc jsme připravili piktogramy na podlaze prodejny. To znamená, že když se blížím k pekařství, zdálky mohu vidět obrázek chleba a rohlíku."

Spolek chtěl s projektem seznámit i širokou veřejnost a proto připravil osvětový den.

Marie Gerdová, spolek ADAM: "Autistické děti trpí senzorickým přetížením, to znamená, že je mohou snadno rozrušit zvuky, světlo, pachy, množství lidí, rušné prostředí. To jsou věci, které je rozruší a mohou dostat i afekt. Pro děti s autismem je jakýkoliv nácvik dovedností dlouhodobý proces, proto jsem ráda, že tady Modré hodiny se budou opakovat celoročně každé úterý, protože nestačí přijít nakoupit jen jednou, je to třeba opakovat neustále. Jsem velmi vděčná Globusu Havířov, protože vyšli vstříc autistickým dětem jako první v České republice jako obchod, který umožnil autistickým dětem lepší pohodlnější nákupy."
anketa: "Jako matka 13 letého autisty jsem velmi vděčná za možnost, kterou poskytl Globus pro děti s autismem a ne jen děti, nakoupit si v klidu a v pohodě bez stresu. Můžeme z toho udělat nějakou bojovku pomocí piktogramů, chodit po prodejně a udělat si z toho i hru. Jsem moc vděčná.”
anketa: "Jako rodič bych to ocenil zejména tím, že naše dítě v té hodině bude mít větší klid, větší bezpečí, nebudou vjemy, které ho mohou rozčílit, nebo vyvést z dobré nálady.”

Modré hodiny budou probíhat vždy každé úterý a to od 15 do 17 hodin. Globus se spolkem ADAM spolupracuje ale i v jiných oblastech.

Aneta Turnovská, tisková mluvčí Globus: "Spolek ADAM podporujeme již několik let například finančními prostředky v rámci programu Globus lepší svět, nebo podporou materiální například na dětské tábory právě pro autistické děti.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy