Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov počítá s pobytovými lůžky pro mentálně hendikepované, organizace Santé to vítá

  • Havířov,

Náměstek hejtmana pro sociální oblast si prošel střediska pro mentálně hendikepované v Havířově a společně s vedením radnice shlédli nové divadelní představení klientů. Řešila se i otázka zajištění pobytových lůžek, která pro tuto skupinu lidí dlouhodobě chybí.

Santé je havířovské centrum ambulantních a pobytových služeb pro lidi s mentálním hendikepem. Organizace se snaží klienty rozvíjet a dělat s nimi činnosti, které je baví. Proto na středisku na ulici Čelakovského vzniklo další divadelní představení.

anketa, klient Santé: “Já se těším strašně moc na divadlo. My jsme si nacvičili Čert a Káča. Jestli budeme oba dva v televizi, tak to mě fakt překvapili.”
anketa, klientka Santé: “Nacvičovali jsme to skoro měsíc. Těším se na ty lidi, na tu atmosféru.”

Mezi hosty byli zástupci vedení radnice a náměstek hejtmana, který si prošel i ostatní střediska.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Služba Santé je na vysoké úrovni. A klientům dává nejen to, že rodina odveze svého mentálně postiženého rodinného příslušníka do nějaké služby, kde tráví své dopoledne, ale oni v té službě s ním hlavně pracují a to je to nejdůležitější.”

Santé poskytuje služby více než 100 klientům. Postupem času ale stárnou jejich rodiče i oni samotní, přidávají se zdravotní problémy. Pobytové zařízení, ale chybí. Proto i pro hendikepované lidi, kteří už potřebují celodenní péči, by mohla vzniknout lůžka v novém domově seniorů se zvláštním režimem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “My musíme uvažovat nad tím, že nám ta populace bude stárnout. Potřebujeme více domovů se zvláštním režimem. A úvaha je taková, že něco podobného by mělo vzniknout i v Havířově. My jen hledáme místo, kde to postavit. Jednáme s městem, kdy bychom převzali možný pozemek a něco podobného jako je smlouva s Kopřivnicí o veřejném zadavateli, kdy by se určitým počtem lůžek podílelo také město na financování této služby, by jsme chtěli umístit tady ve městě Havířov.”
Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Na tuto myšlenku říkám jedním slovem bravo. Protože opravdu s tímto bojujeme. Je to pro nás i psychicky náročné, když máte klienty, kteří jsou tady dlouhá léta a u nás stárnou. Zdravotní stav se mění. Potřebují jinou spíše zdravotnickou péči, kterou my nemůžeme poskytnout. Byla bych za to velmi vděčná, protože to je velký problém a byli by v obci.”

Jen v letošním roce organizace přesunula tři klienty do pobytové zařízení v Pržně, které spadá pod kraj.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy