Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov počítá s pobytovými lůžky pro mentálně hendikepované, organizace Santé to vítá

Havířov |

Náměstek hejtmana pro sociální oblast si prošel střediska pro mentálně hendikepované v Havířově a společně s vedením radnice shlédli nové divadelní představení klientů. Řešila se i otázka zajištění pobytových lůžek, která pro tuto skupinu lidí dlouhodobě chybí.

Santé je havířovské centrum ambulantních a pobytových služeb pro lidi s mentálním hendikepem. Organizace se snaží klienty rozvíjet a dělat s nimi činnosti, které je baví. Proto na středisku na ulici Čelakovského vzniklo další divadelní představení.

anketa, klient Santé: “Já se těším strašně moc na divadlo. My jsme si nacvičili Čert a Káča. Jestli budeme oba dva v televizi, tak to mě fakt překvapili.”
anketa, klientka Santé: “Nacvičovali jsme to skoro měsíc. Těším se na ty lidi, na tu atmosféru.”

Mezi hosty byli zástupci vedení radnice a náměstek hejtmana, který si prošel i ostatní střediska.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Služba Santé je na vysoké úrovni. A klientům dává nejen to, že rodina odveze svého mentálně postiženého rodinného příslušníka do nějaké služby, kde tráví své dopoledne, ale oni v té službě s ním hlavně pracují a to je to nejdůležitější.”

Santé poskytuje služby více než 100 klientům. Postupem času ale stárnou jejich rodiče i oni samotní, přidávají se zdravotní problémy. Pobytové zařízení, ale chybí. Proto i pro hendikepované lidi, kteří už potřebují celodenní péči, by mohla vzniknout lůžka v novém domově seniorů se zvláštním režimem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “My musíme uvažovat nad tím, že nám ta populace bude stárnout. Potřebujeme více domovů se zvláštním režimem. A úvaha je taková, že něco podobného by mělo vzniknout i v Havířově. My jen hledáme místo, kde to postavit. Jednáme s městem, kdy bychom převzali možný pozemek a něco podobného jako je smlouva s Kopřivnicí o veřejném zadavateli, kdy by se určitým počtem lůžek podílelo také město na financování této služby, by jsme chtěli umístit tady ve městě Havířov.”
Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Na tuto myšlenku říkám jedním slovem bravo. Protože opravdu s tímto bojujeme. Je to pro nás i psychicky náročné, když máte klienty, kteří jsou tady dlouhá léta a u nás stárnou. Zdravotní stav se mění. Potřebují jinou spíše zdravotnickou péči, kterou my nemůžeme poskytnout. Byla bych za to velmi vděčná, protože to je velký problém a byli by v obci.”

Jen v letošním roce organizace přesunula tři klienty do pobytové zařízení v Pržně, které spadá pod kraj.

Nahlásit chybu


K tématu

V Havířově se opět setkali lidé s mentálním hendikepem na fotbalovém turnaji O pohár Santé

27. října 2023 21:19 | Havířov | Bára Kelnerová

V Havířově se mohli opět setkat lidé s mentálním hendikepem různých organizací a stacionářů z regionu. A to na halovém fotbalovém turnaji, který každoročně pořádá Santé. Pohár si nakonec odnesli Medvědi z Čtyřlístku Ostrava.

Havířov dokončil rekonstrukci jeslí na stacionář pro lidi s mentálním hendikepem

29. dubna 2023 11:41 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově dokončila přestavbu bývalých jeslí v městské části Šumbark na stacionář pro lidi s mentálním hendikepem. z organizace Santé. Budova je zcela bezbariérová a bude sloužit i imobilním klientům.

Lidé s mentálním hendikepem z organizace Santé se přestěhují do nového stacionáře

26. dubna 2023 14:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově dokončila přestavbu bývalých jeslí v městské části Šumbark na stacionář pro lidi s mentálním hendikepem. Budova je zcela bezbariérová a bude sloužit i imobilním klientům.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Malí budoucí prvňáčci v Horní Suché se už těší do první třídy

Zápis do první třídy je velkým dnem pro předškoláky, ale i jejich rodiče. Pěkné přivítání jim připravili i v Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché. Od dětí se rozhodně neočekávalo, že už budou umět číst, či psát.

Děti z karvinské ZŠ a MŠ Prameny se učily rozpoznávat příznaky mrtvice

11. dubna 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Děti z karviné Základní a Mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

Havířov počítá s pobytovými lůžky pro mentálně hendikepované, organizace Santé to vítá
Vydáno 10. května 2022 11:54, Havířov, Bára Kelnerová
Náměstek hejtmana pro sociální oblast si prošel střediska pro mentálně hendikepované v Havířově a společně s vedením radnice shlédli nové divadelní představení klientů. Řešila se i otázka zajištění pobytových lůžek, která pro tuto skupinu lidí dlouhodobě chybí.

Santé je havířovské centrum ambulantních a pobytových služeb pro lidi s mentálním hendikepem. Organizace se snaží klienty rozvíjet a dělat s nimi činnosti, které je baví. Proto na středisku na ulici Čelakovského vzniklo další divadelní představení.

anketa, klient Santé: “Já se těším strašně moc na divadlo. My jsme si nacvičili Čert a Káča. Jestli budeme oba dva v televizi, tak to mě fakt překvapili.”
anketa, klientka Santé: “Nacvičovali jsme to skoro měsíc. Těším se na ty lidi, na tu atmosféru.”

Mezi hosty byli zástupci vedení radnice a náměstek hejtmana, který si prošel i ostatní střediska.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Služba Santé je na vysoké úrovni. A klientům dává nejen to, že rodina odveze svého mentálně postiženého rodinného příslušníka do nějaké služby, kde tráví své dopoledne, ale oni v té službě s ním hlavně pracují a to je to nejdůležitější.”

Santé poskytuje služby více než 100 klientům. Postupem času ale stárnou jejich rodiče i oni samotní, přidávají se zdravotní problémy. Pobytové zařízení, ale chybí. Proto i pro hendikepované lidi, kteří už potřebují celodenní péči, by mohla vzniknout lůžka v novém domově seniorů se zvláštním režimem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “My musíme uvažovat nad tím, že nám ta populace bude stárnout. Potřebujeme více domovů se zvláštním režimem. A úvaha je taková, že něco podobného by mělo vzniknout i v Havířově. My jen hledáme místo, kde to postavit. Jednáme s městem, kdy bychom převzali možný pozemek a něco podobného jako je smlouva s Kopřivnicí o veřejném zadavateli, kdy by se určitým počtem lůžek podílelo také město na financování této služby, by jsme chtěli umístit tady ve městě Havířov.”
Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Na tuto myšlenku říkám jedním slovem bravo. Protože opravdu s tímto bojujeme. Je to pro nás i psychicky náročné, když máte klienty, kteří jsou tady dlouhá léta a u nás stárnou. Zdravotní stav se mění. Potřebují jinou spíše zdravotnickou péči, kterou my nemůžeme poskytnout. Byla bych za to velmi vděčná, protože to je velký problém a byli by v obci.”

Jen v letošním roce organizace přesunula tři klienty do pobytové zařízení v Pržně, které spadá pod kraj.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000031315/havirov-pocita-s-pobytovymi-luzky-pro-mentalne-hendikepovane-organizace-sante-to-vita