Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V havířovském letním kině se konal III. folklorní (NE)FEST

  • Havířov,

V sobotu se v areálu letního kina konal třetí ročník folklorního festivalu (Ne)Fest. Celkem se na pódiu prezentovalo devět souborů. Kromě lokálních uskupení přijel do Havířova také soubor ze Slovenska či Jižní Moravy.

Folklorní festivaly v Moravskoslezském kraji nemají tak velkou tradici, jako třeba na Jižní Moravě. A právě to se snaží změnit havířovský soubor Jagár, který v letním kině uspořádal další ročník (Ne)Festu.

Jiří Pospěch, soubor Jagár: “My jsme rádi, že jsme to mohli uspořádat i díky podpoře města, kraje. Tak jsme zvolili také strategii trochu jinou než v loňském roce, protože jsme nemohli zvát třeba dětské soubory, nebo velké soubory. Těsně po covidu to nebylo možné. Nikdo nezkoušel, nikdo nic neuměl a nikdo vystupovat nechtě a nemohl hlavně. Takže letos tady máme zástupce jak lokálních, to znamená Voničku, Paskovjánek, ze Suché Suszanie, ale stejně tak tady máme soubor ze Slovenska až z Popradu, nebo soubory a kapely z Jižní Moravy.”

Všechny soubory se na svá vystoupení těšily a hlavně na diváky.

Barbara Mračnová, vedoucí souboru Suszanie: “Určitě je velice dobře, že v Havířově se něco podobného organizuje. Mně tu takový typ akce chyběl v minulosti. Takže určitě to je velice prospěšné. Je to velice těžké, co se týče publika, protože ono je známo, že než si publikum najde tady cestu, tak to bude trvat. Teď ještě tomu nepřispěly ty dva minulé covidové roky. Takže dneska je takový ten první v normálním čase, takže si myslím, že ode dneška se odpíchnou a už to bude jen lepší a lepší. Za náš soubor, my jsme velice rádi, že tady můžeme účinkovat a že přispějeme k nějaké dobré atmosféře.”
Eliška Řezníčková, dětský soubor Paskovjánek: “My jsme přijeli z Paskova, jsme dětský folklorní soubor Paskovjánek. Už jsem byla na hodně festivalech. Už jsme byli i v Praze v Senátu tancovat, byli jsme v Polsku. Už tančím dlouho v Paskovjánku. Čtyři roky. Já to mám celkem ráda, těším se vždy.”

Doprovodný program si mohli lidé užívat i v areálu pod letním kinem, kde se konal například řemeslný jarmark a dětem se moc líbila Valašská pohádka.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail