Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov se snaží zachránit alej metasekvojí čínských, stromům zvětší prostor pro kořeny

  • Havířov,

Havířov se snaží vyřešit problém s alejí metasekvojí čínských v centru města. Kvůli kořenům už radnice musela uzavřít chodník. Nakonec ho odstraní úplně tak, aby měl kořenový systém více prostoru.

Alej metasekvojí čínských v centru Havířova je jedinou v České republice. Postupem času ale kořenový systém úplně zvlnil dlažbu. Město nechce jít cestou vykácení aleje, a proto hledá řešení.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Rozčleníme tady ten chodník na jednotlivé segmenty a jak vidíte za námi, zatravníme ten prostor kolem metasekvojí tak, aby kořeny mohly růst. Je to provizorní řešení. Do budoucna připravujeme rekonstrukci celého prostranství. Dendrologové říkali, že by ty kořeny měly růst směrem, kde je nejmenší odpor. Metasekvoje mají zvláštní kořenový systém, který jde hodně po povrchu a díky tomu zvedá tu dlažbu, ale kořenový systém hledá cestu nejmenšího odporu.”
anketa: "Chválabohu, ty stromy jsou nádhera. Není to škoda je vysekat jen kvůli chodníku? Tak ať se to zatravní a hotovo.”
anketa: "Byly tam takové velké hrboly, špatně se chodilo, ale stromy by se měly zachovat.”
anketa: “Už to měli dávno udělat, to vypadá hrozně, nejsem spokojená s tím. Hodně zeleně ať je, hodně.”

Alej metasekvojí byla vysázena v roce 1967. Ve své domovské zemi, tedy v Číně, dorůstají stromy až do výšky 35 metrů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy