Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov uspořádal na náměstí Republiky dvoudenní historické slavnosti i se světovými šermíři

  • Havířov,

Lidé v Havířově měli jedinečnou možnost vidět šermíře, kteří patří mezi světovou špičku v oboru. Soubor Merlet vystoupil živě po dvou letech na dvoudenních historických slavnostech na náměstí Republiky.

Pohled do historie, kdy vládli králové a královny obklopení šlechtou, ale i silnými rytíři byl velkým lákadlem pro víkendové navštívení náměstí Republiky. Lidé mohli shlédnout dobové tance, seznámit se s Vévodou z Valdštejna a jeho dvoranou, viděli mušketýry a hlavně šermířské turnaje.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Je to středověká historie a podařilo se nám tady sehnat soubor Merlet, což je soubor šermířů, rytířů, kteří jsou známí po celé Evropě. Natočili asi sto filmů. Natočili třeba Tróju, Johanku z Arku a jsou to špičky v oboru, kteří jsou vyhledávání všude a jsem ráda, že jsou tady a mohou si je naši občané užít a nemusí nikam cestovat.”

Historičtí šermíři si to do Havířova přijeli užít a předvést opravdu to nejlepší.

Roman Spáčil, Merlet: "My jsme měli dva roky pauzu, točili jsme jen filmy a teď máme konečně živé vystoupení. Museli jsme trochu trénovat, protože jsme si nemohli vzpomenout na některé věci, takže pro nás výborné. Je to náročné hrozně, proto tady už máme naše mladé, kteří se zaučují a dělají ty gladiátory, který jsou náročný a my pak jedeme tu renesanci po nich, takže už je nás více na to vystoupení. Počasí, jakmile je přes třicet, tak v tom plechu se to vaří a naopak diváci dobíjí.”
anketa: “Obdivuji jak to měli secvičené a také si myslím, že to musí celkem bolet. Nebyly to falešné zbraně, byly sice otupené, ale i tak. Bylo tam dost síly.”
anketa: “Bylo to opravdu nádherné, ty kostýmy jsou úplně úžasné.”
anketa: “Mně nejvíce dojalo, jak tady byli ti rytíři a vůbec jsem nečekal, že tady budou bojovat.”
anketa: “Je to pěkné. Já jsem na to byla před třemi lety taky. Teď, jak byl covid, tak to nebylo ty dva roky. Taky to bylo pěkné.”
anketa: “Krásné představení, líbí se mi to.”

V rámci doprovodného programu mohli lidé vidět historickou tržnici, vznešené chrty, vesnická zvířata, dravce, koně. Což ocenily zejména děti.

anketa: "Hodně se mi tady líbí. Viděl jsem tady třeba husy, králíky, hodně lidí, psy jsem viděl.”

anketa: “Já si myslím, že to je úplně nádherné. Pro ty děti, sobota, neděle tady skoro nic není. Takže, když se něco naskytne pro ty děcka. Každý víkend by tu mohlo něco být.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Já bych tímto chtěla poděkovat ředitelce MKS a jejím kolegyním a kolegům, protože zajistit takovou akci na dva dny a zajistit tady takové špičky hostů, to se jen tak nepovede a já myslím, že vždy je spolehnutí na to, že ty akce proběhnou zdárně a už jsme v období, kdy se chystají Havířovské slavnosti, takže ono toho je strašně moc.”

Vrcholem sobotního večera bylo velké iluzionistické představení, na které navazovalo představení světel a ohňů a na závěr si lidé vyslechli příběh Stroje času.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy